Sözcü Plus Giriş

Ben değil biz olabilmek!

Türkiye eski güzellerinden Hilal Arslangiray, kariyerinde oyunculuk, reklamcılık, köşe yazarlığı gibi pek çok farklı konuda deneyim sahibi. Bugün ise Gate Sahne Sanatları’nın sahneye koyduğu Animals Musical’in (Hayvanlar Müzikali) sanat yönetmeni ve müzikal oyuncusu olarak karşımızda...

null
Güncellenme: 01:41, 26/02/2017
Ben değil biz olabilmek!

Birgan BİLEKE

– Sanatla buluşmanızın hikayesini anlatır mısınız?
Sanatla hep iç içeydim fakat sahne sanatlarıyla daha derinden ilgilenmeye başlamamın ardında bir aşk hikayesi var. Eşimi tanıdıktan sonra bu alandaki yeteneklerimi de keşfettim.

– Türkiye'de sanatla ilgili bir iş yapmanın en keyifli ve en zorlayıcı yanı ne?
Zorlayıcı yanları say say bitmez çünkü çabuk tüketmeye alışmış, eleştirmeye bayılan bir toplumun içinde üretme savaşı her alanda zor. En keyifli yanı ise gayretle yarattığını gururla izlemek.

– Konusu itibariyle müzikal günümüzde ayrıca dikkat çekiyor. Bu konuda neler söylemek istersiniz?
Müzikalde, ben değil biz olabilmenin olağanüstü gücünü anlatan ve Afrika'dan çıkan Ubhuntu felsefesini işledik. Keşke bizler de böyle düşünüp yaşayabilsek toplumca.

img_8794

– Sanatla büyümüş bir neslin geleceği nasıl şekillendireceğini düşünüyorsunuz?
Sanat; azmetmeyi, hayali gerçek yapmayı, ekip ruhunu, yardımlaşmayı, özgüveni, kendini keşfetmeyi ve fedakarlığı öğretir. Ne kadar çok gence sanat aşılarsak, o kadar çok Ata'mıza layık evlatlar olabiliriz!

– ‘Animals’ müzikalini benzerlerinden ayıran en önemli özellikler nedir?
Dev hayvan kuklaları, benzersiz kostümler, polifonik koro, özgün müziklerin birleştiği etnik ve modern koreografiler, sürükleyici senaryosu ve rejisiyle seyircileri etkisi altına alıyor.