Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
‘Beneklerin Kraliçesi’ Yayoi Kusama: SÖZCÜ – İlham Veren Portreler kısa belgeseli
Sozcu.com.tr'den ilham veren belgesel... Bu kısa belgeselde psikodelik sanatın zirvesindeki Yayoi Kusama'nın ilham veren hayatına tanık olacaksınız... Bir zamanlar Amerika'da çöplerden yiyecek arayan 'beneklerin kraliçesi' Kusama, günümüzde 'eserleri en pahalı kadın sanatçı' unvanının da sahibi.
Kültür Sanat 16 Mart 2018 - 14:11


88 yaşındaki Yayoi Kusama yaşamı boyunca birçok ilke imza attı. Geometrik algıları yerle bir eden Kusama’nın eserleri tablolardan taşarak tüm zamana ve mekana yayılıyor. Kusama, her büyük sanatçı gibi ilham veren bir hikayenin kahramanı. Bir zamanlar Amerika’da çöplerden yiyecek arayan Kusama, zamanla eserleri milyon dolarlara satılan bir sanatçıya dönüştü. O hastalığını bile sanata dönüştürmüş nadir isimlerden biri. Kusama, Tokyo’daki bir akıl hastanesinde yaşıyor. Bu durum onun kendi tercihi. Hastane, Kusama’nın evi ve aynı zamanda atölyesi. Japon sanatçı Pop Art sanat akımının yaşayan en büyük efsanesi. Yaptığı eserler Andy Warhol’un eserleri kadar ilgi görüyor. ‘Derdim akıl sağlığıma kavuşmak değil’ diyen Kusama, ‘Obsesif-kompulsif bozukluk beni güçlü kılıyor. Burada kendimi evimde gibi hissediyorum’ diyor.

ESERLERİ EN PAHALI KADIN SANATÇI

Time Dergisi’nin ‘En Etkili 100 isim’ arasında yer verdiği Kusama'nın 2008’de yaptığı bir resim 5.1 milyon dolara satıldı. 1960 yılında ürettiği White No. 28 adlı eser ise, 2014 yılında 7.1 milyon dolara alıcı buldu. Kusama, dünya çapında Pop Art’ın temsilciliğini yapıyor. Bugün eserleri milyonlarca dolara satılan sanatçı, 1958’de gittiği Amerika’da çöpleri karıştırıp yiyecek arıyordu.

Editör / Seslendirme: Yaşar Özer
Grafik / Kurgu: Korhan Topçuoğlu
Proje Koordinatörü: Reha Başoğul

Son güncelleme: 18:30 - 16.03.2018