Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Bergama tarihini dünyaya duyuracaklar
Bergama tarihini dünyaya duyuracaklar
Asklepios Bilim ve Eğitim Derneği'nin başkanı Ahmet Kandemir, tarihin en kadim bölgelerinden olan Bergama'nın tarihini tekrar dünyaya tanıtmak için yola çıktıklarını söyledi.
Kültür Sanat 13 Haziran 2018 - 17:45

Bergama'nın tarihini ulusal ve dünya çapında tanıtmak amacıyla yapılan ‘Tarihin Derinliklerinden, Bilimin Zirvesine Bergama’ paneli eski Bergama Belediye Başkanı, araştırmacı ve yazar Sefa Taşkın, Asklepios Bilim ve Eğitim Derneği Başkanı Ahmet Kandemir ve derneğin hem kurucu üyesi hem de genel sekreteri olan Mustafa Toygar da katıldı.

1 Haziran Cuma günü Alsancak Türkan Saylan Kültür Merkezi'nde gerçekleştirilen panelde konuşan Kandemir, İzmir ve Bergama'nın büyük bir övünç kaynağı olduğunu belirterek “Asırlar öncesinde tıbbın hekimsel tanrısı olarak bilinen Asklepios'u, eczacılığın babası ve gladyatörlerin hekimi Galenos'a ve evrenin bilinen ilk 3 hastanesinden birisi olan şifa yurdu Asklepion'a sahipti Bergama. Bu tarihi verileri tüm dünya ile paylaşmak, Bergama'nın tarihte, bilimde önemli bir yere sahip olduğunu ve sağlık turizminde de kentin ve bölgenin kalkınması için etkinlikler ve bir bilim zirvesi yapmak amacıyla 2014 yılında Asklepios Bilim ve Eğitim Derneği'mizi kurduk. Dijital ve sosyal medyada ‘Bergama Tanıtım Kulübü’ adıyla Bergama'nın tarihini aktif bir şekilde kamuoyu ile paylaşıyoruz” dedi.

‘BERGAMA TARİHİNİ DÜNYA ÇAPINDA DUYURACAĞIZ’

Bergama’nın UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne dahil olmasının kendileri için gurur kaynağı olduğunu ifade eden Kandemir, “Bergama'nın tarihini dünya çapında duyuracağız” diye konuştu.