Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Bergama tiyatro şehri olacak
Bergama tiyatro şehri olacak
Kimliğini ve tarihini oluşturan geçmişi gemilerle parça parça, uzak diyarlara taşınan Bergama, kültür ve turizmin üretim merkezi olmayı hedefliyor. Gelenekselleşen Bergama Uluslararası Tiyatro Festivali, bu yıl da özgün bir etkinlik olarak ziyaretçilerini ağırlayacak.
Kültür Sanat 14 Şubat 2018 - 12:37

Bergama, doğu ve batıya kapılarını açıp, binlerce yıl önce olduğu gibi antik tiyatrosunda, sokaklarında ve meydanlarında her kesimden insanı tiyatronun büyülü gücüyle bir araya getirmeye hazırlanıyor.

10 – 13 Mayıs 2018 tarihleri arasında gerçekleşecek olan ve gelenekselleşmesi planlanan ‘Bergama Uluslararası Tiyatro Festivali’ hem ziyaretçilerine hem de Bergamalılara, hep birlikte üreterek, izleyerek, deneyerek ve tartışarak, Türkiye'de örneği olmayan bir deneyim alanı hazırlıyor.

HALK, SEYİRCİ VE SANATÇI İLİŞKİSİ

Berlin ve İstanbul merkezli sanat kolektifi Kabak & Lin, Allaturca Management ve Bergama Belediyesi, yeni bir uluslararası tiyatro festivali için bir araya geldi. Bergama'nın binlerce yıllık mekânları ve kültürü ile beslenecek olan festival, yerel halk, seyirci ve sanatçı arasında gerçek anlamıyla karşılıklı bir ilişki kuracak. Festival etkinliklerinin gerçekleşeceği tarihle iç içe büyüleyici antik tiyatro Asklepion, modern kültür merkezi BerKM, ünlü kilise Kızıl Avlu, muhteşem Akropolis, ve Bergama'nın meydanları (Cumhuriyet Meydanı), bahçeli çınar altı kahveleri (Arasta), parkları (Çamlı Park) ve dar taş sokakları, etkinliklerin ve üretimin tüm şehre yayılmasını sağlayarak, gündelik ve tarihi mekânların, aynı amaçla iç içe geçmesini sağlayacak.

HEDEF BERGAMA’YI TİYATRO ŞEHRİ YAPMAK

Bergama'yı kültür sanat takipçileri için bir buluşma noktası ve alternatif bir tiyatro şehri yapmak hedefiyle yola çıkan festival programı 4 ana bölümden oluşuyor: Berlin-Bergama, Asklepion, Müdahale ve Birlikte Yapalım. Bu 4 bölüm bünyesinde Uluslararası katılımcılarla, Türkiye'de son yıllarda üretilmiş önemli işlerden oluşan bir seçkiyi bir araya getiriyor. Dünyaca ünlü gruplarla, alanında tecrübeli bir ekibin oluşturduğu festival atmosferine, bölgede yaşayan sanatçıları ve tarihi yerel üretim metotlarını da dahil ederek çok yönlü bir program oluşturuyor.

Son güncelleme: 12:55 - 14.02.2018