Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Beyaz Martı Edebiyat Onur Ödülü İnci Aral’ın
Beyaz Martı Edebiyat Onur Ödülü İnci Aral’ın
İnci Aral, Sarıyer Belediyesi tarafından düzenlenen 7.Sarıyer Edebiyat Günleri kapsamında verilen Beyaz Martı Onur Ödülü’nün sahibi oldu.
Kültür Sanat 16 Mayıs 2018 - 11:27

Ödülü kazanan ilk kadın yazar olan İnci Aral ödülünü, Kireçburnu Haydar Aliyev Parkı'nda gerçekleştirilen tören ile Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç'in elinden aldı.

Okurlarıyla bir araya gelen İnci Aral, Sadık Aslankara'nın moderatörlüğünde “Edebiyatımızda İnci Aral” söyleşisini gerçekleştirdi.

EN ÖZEL VE DEĞERLİ ÖDÜL

İnci Aral, “Bir süre sonra yeni bir şey söylenmesi gerektiğini düşündüm. Bu yüzden modern zamanları yazmaya başladım. Bana bunların bir gün gerçek olacağını nereden bildiğimi soruyorlar. Bana ‘antifeminist' diyorlar. Yazdıklarıma bakan insanlar, kadın haklarını ne denli savunduğumu bilirler. Bugüne kadar aldığım birçok ödül oldu fakat bu aldığım en özel ve değerli ödül oldu. Böyle güzel bir ortamda, boğazın hemen kıyısında düzenlenen bu anlamlı etkinliğin gerçekleşmesinde emeği geçen başta Belediye Başkanı Sayın Şükrü Genç olmak üzere herkese teşekkür ederim” dedi.

YAŞAR KEMAL'DEN İNCİ ARAL'A

Sarıyer Belediyesi tarafından ilki 2012 yılında gerçekleştirilen Sarıyer Edebiyat Günleri kapsamında 2014 yılından itibaren verilmeye başlanılan Beyaz Martı Edebiyat Onur Ödülü'nün ilk sahibi Yaşar Kemal oldu. Ödül, 2015 yılında Zülfü Livaneli'ye verilirken, 2016 yılında Vedat Türkali, 2017 yılında ise Murathan Mungan'a layık görüldü.