Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Bilim insanı ve şair Ayhan Çıkın anıldı
Bilim insanı ve şair Ayhan Çıkın anıldı
Şair ve bilim insanı Prof. Dr. Ayhan Çıkın, ölümünün birinci yılında adına düzenlenen gecede şiirleriyle anıldı.
Kültür Sanat 5 Mart 2018 - 09:10

Halil Eğriboyun – Muğla 

Muğla Menteşe Belediyesi'nin katkılarıyla, Konakaltı İskender Alper Kültür Merkezi’nde düzenlenen anma törenine Muğla Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş, Ayhan Çıkın'nın eşi ve çocukları, Çıkın'ın köylüleri, çok sayıda sanatsever ve minikler de katıldı. Birçok çocuk, Çıkın'ın şiirlerini okudu.

Duygusal anların yaşandığı gecede konuşan Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş, “Prof. Dr. Ayhan Çıkın, hayatı boyunca bilimi kendine rehber edinmişti. Tarımsal alanda uluslararası düzeyde kabul gören çalışmalara imza atmıştı. Kültüre ve sanata da önem veren çok ince ruhlu bir şairdi. Biz de Menteşe Belediyesi olarak şair ve bilim insanı hemşehrimizi saygıyla anıyoruz. Bu etkinliğimizle Ayhan Çıkın hocamızın anısını yaşatıyoruz. Onu unutmayacağız. Hepinize katılımlarınızdan dolayı teşekkür ediyorum” dedi.

a50a0298
AYDINLANMA EVLERİ ÖNERİSİ

Şair araştırmacı yazar Hamdi Topcuoğlu, Ayhan Çıkın'ı anlatarak, Gümüş'e Çıkın’ın anısını yaşatmak için ‘Aydınlama evleri’ açılması önerisinde bulundu. Yazar şair Nabide Kılınç, Çıkın'ın ortaokul arkadaşları Fehmi Özsoy ve Muammer Özler geceye katılanları, bilim adamının okul yıllarına götürdü.

Sunuculuğunu Dilek Ekici'nin yaptığı gece de, Abdullah Demirel tarafından hazırlanan Ayhan Çıkın’ın belgesel filmi gösterildi. Sadettin Özbek, Halil Eğriboyun, Ali Rıza Korkut ve İlker Altınsoy gibi sanatseverin yanı sıra, şiirlerle yeni tanışan birçok çocuk Çıkın'ın şiirlerini seslendirdi. Şiirlere flüt sanatçısı Dilara Elagözlü'nün ve gitar sanatçısı Evren Taşdelen'in müziği eşlik etti. Muğla Yatağan yöresi türkü ve ağıtlarının okunduğu geceye, sanatçılar Ali Akçay ve Uygar Karaca da katkı verdi.

a50a0251
DUYGULANDIRAN ANLAR

Gecenin sonunda, bilimle şiirin yol arkadaşı Ayhan Çıkın'ın eşi Cemile Çıkın, sahneye gözyaşlarıyla çıktı. Çıkın, “Ayhan Çıkın dostları, sevenleri bize böyle bir gece yaşattıkları için çok teşekkür ederiz” dedi. Anma etkinliğinin düzenlenmesinde emeği geçenlere teşekkür eden Prof. Dr. Ayhan Çıkın'ın eşi Cemile Çıkın'a çiçek ve plaket takdim edildi. Geceye katkıda bulunanlara teşekkür belgesi verildi.

PROF. DR. AYHAN ÇIKIN KİMDİR?

Kooperatifçilik düşüncesi ve pratiğine katkıları bulunan Muğla Üniversitesi emekli öğretim üyesi Prof. Dr. Ayhan Çıkın, 1988 yılında Ege Üniversitesinde profesör oldu. Sağlık sorunları nedeni ile 1999 yılında üniversiteden ayrılan Çıkın çalışmalarına tekrar başladı ve 2007 yılında Milas'daki Sıtkı Koçman Meslek Yüksek Okulu’nun Müdürlüğünü ve Bodrum Güzel Sanatlar Fakültesinin Dekanlığını yaptı. Mayıs 2015'de Muğla Üniversitesi’nden emekli olan Çıkın “Tarımsal Kooperatifçilik Manifestonu”nu yayınlamıştı. Çıkın'ın yayınlanmış 18 kitabı ve 150'den fazla makale ve bildirisi bulunuyor. Edebiyatla da yakından ilgilenen Çıkın'ın Ortak Kalpler Türküsü ve Başka Yürek adlı şiir kitapları yayınlanmıştı. Çıkın, 1 Mart 2017’de, 71 yaşında hayata gözlerini yumdu.