Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Bilim insanları Köroğlu için toplandı
Bilim insanları Köroğlu için toplandı
13 ülkeden 41 bilim insanı Bolu'da yaşayan Türk halk ozanı ve halk kahramanı Köroğlu için bir araya geldi. Köroğlu'nun filminin yapılmasını istediklerini söyleyen Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz, sunumların film senaryosuna katkı sağlayacağını söyledi. 
Kültür Sanat 15 Eylül 2017 - 16:44

Bolu Valiliği, Bolu Belediye Başkanlığı, Abant İzzet Baysal Üniversitesi (AİBÜ) ve Ege Üniversitesi Türk Dünyası Araştırmaları Enstitüsü tarafından düzenlenen ‘Bolu’dan Türk Dünyasına Köroğlu Çalışmalarının Dünü, Bugünü, Yarını Uluslararası Çalıştayı’, AİBÜ Gölköy kampüsündeki Kültür Merkezi’nde başladı.

Bolu Beyi ile mücadelesi destanlara konu olan halk kahramanı Köroğlu’nun anlatılacağı çalıştay 2 gün sürecek.

Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz, Köroğlu için dünyanın birçok yerinde bilim çalışmalarının yapıldığını belirterek, “Bunların tamamın derlenip toplandıktan sonra Köroğlu Müzesi’nde sergilenmesini istiyoruz. Bunların bilimsel araştırmaları olduğu gibi müzikle ilgili de araştırmaları var. Bizim istediğimiz çok ciddi bir Köroğlu filminin yapılması. Bunun senaryosunun oluşturulmasında da sizin yapacağız çalışmalar çok büyük önem taşıyacak” dedi.

Kazakistan, Kırgızistan, Özbekistan, Türkmenistan, Azerbaycan, Gürcistan, Makedonya, Bulgaristan gibi 13 ülkeden 41 bilim adamı çalıştayda Köroğlu ile ilgili sunumlar yapacak.