Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Binlerce yıllık acılara günümüzden bir bakış: Zilpa’nın Ninnisi
Binlerce yıllık acılara günümüzden bir bakış: Zilpa’nın Ninnisi
Neşet Çelebi'nin Siyah Beyaz etiketiyle raflardaki yerini alan 'Zilpa'nın Ninnisi' kitabı, Ortadoğu ve Türkiye'de binlerce yıldır yaşanan acı dolu hikayeleri günümüzden bir bakışla anlatıyor.
Kültür Sanat 5 Mart 2018 - 11:39

Ağıtlar ve türküler, Ortadoğu ve Türkiye’deki sözlü kültür sayesinde binlerce yıldır nesilden nesle aktarıldı, kulaklara fısıldandı. Neşet Çelebi, ‘Zilpa’nın Ninnisi’ ile tüm ağıtları, yaşanılan acıları günümüzden bir bakışla aktardı.

zilpa2ENGELLERİ AŞTIKÇA GÜÇLENDİ

“Ağıtlar ve türküler gibi ninniler de kuşaktan kuşağa fısıldandı. Aynı coğrafyada nice kadim uygarlık filizlenip solarken feryat edense kadındı daima. O, bazen hükmedendi bazense tapılan…

Zaman dışında değişimin olmadığı yerde evlat oldu, eş oldu, ana oldu. Bitmeyen kanlı savaşlarda baba demeyi öğrenemeden öksüz kaldı önce. Büyüdü, bu kez de refikini yitirip dul kaldı. Yetmedi! Gün geldi, bin bir zahmet içinde yetiştirdiği evladı da gitti geri dönmemek üzere. Yapayalnız kaldığında durmak bilmedi gözyaşları.

Çok acılar çekti fakat yine de pes etmedi. Bir daha asla böylesi yaşanmasın diye yeniden ayağa kalktı. Zorluklarla mücadele etti. Engelleri aştıkça daha da güçlendi kadın. Tufan her dindiğinde o ninnisini söylemeye devam edecek ve onun sevgisiyle umut tohumları yeniden saçılacak…”