Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Bir harika çocuğun portresi
Bir harika çocuğun portresi
Dünyanın en büyük piyano virtüözlerinden “Türkiye’nin Harika Çocuğu” İdil Biret’in hayatını ve müzik yolculuğunu anlatan belgeseli online erişime açıldı.
Nazan DOĞANER HALICI
Kültür Sanat 8 Mayıs 2020 - 06:00

Müzik dünyasının en büyük piyano virtüözlerinden biri kabul edilen İdil Biret'in yaşamını anlatan ve ilk gösterimi Nisan 2015'te 34. İstanbul Film Festivali'nde gerçekleştirilen “İdil Biret: Bir Harika Çocuğun Portresi” belgeseli ilk kez online erişime açıldı… Biret'in hayatını ve müzik yolculuğunu anlatan belgeselin yönetmenliğini Eytan İpeker, yapımcılığını Yoel Meranda üstleniyor.

ZAMAN YOLCULUĞU

Belgeselde Biret'in kendi arşivinden çocukluk fotoğrafları, 5 yaşındayken yaptığı bestelerin orijinallerinin yanı sıra 7 yaşındayken Fransız Radyosu'na verdiği röportaj, ünlü piyanist Arthur Rubinstein'ın Biret'i Fransız izleyicilerine tanıttığı TV programının ses kayıtları ve Biret'in 70'lerde hocası Nadia Boulanger'ye Berg'in Piyano Sonatı'nı çaldığı görüntüler yer alıyor. Belgesel, İdil Biret'in YouTube kanalı üzerinden izlenebilir.

Son güncelleme: 06:03 - 08.05.2020