Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Bir şey nasıl yazılır? TDK’ya göre ‘bir şey’ bitişik mi ayrı mı yazılır?
Bir şey nasıl yazılır? TDK’ya göre ‘bir şey’ bitişik mi ayrı mı yazılır?
Türk Dil Kurumu (TDK) güncel yazım kılavuzu ile internet ortamında hizmet vermektedir. Birçok kelimenin nasıl yazıldığı bu güncel sözlük sayesinde online olarak sorgulanabilmektedir. Bu sayfada en çok sorgulanan sözcük tipleri bitişik ya da ayrı yazılması gerekenlerdir. Bu sözcüklerden biri de 'bir şey'dir. Bir şey mi, birşey mi? Nasıl yazılır? TDK'ya göre anlamı ve doğru kullanımı ile ilgili merak ettiğiniz tüm detaylar haberimizde...
Sozcu.com.tr
Kültür Sanat 17 Haziran 2019 - 08:56

Türkçede özellikle iki sözcüğün yan yana gelerek oluşturduğu yeni sözcük ya da sözcük öbeklerinin nasıl yazıldığı çok karıştırılır. Türkçeyi yazım kılavuzuna uygun bir şekilde kullanmak isteyenlerin sık sık yazılışını merak ettikleri sözcüklerden biri de ‘bir şey’ dir.

BİR ŞEY NE DEMEK: İnsan, mal, eşya vb. için küçümseme yollu bir söz

BİR ŞEY NASIL YAZILIR?

Bu kelimenin “birşey mi, bir şey mi” olarak yazıldığı sorgulanır. Bu kelimenin doğru kullanımı bir şey şeklinde olmalıdır. Yani ayrı yazılmalıdır.

birşey (Yanlış kullanım)
bişey (Yanlış kullanım)
bir şey (Doğru kullanım)

Cümle içinde kullanımı:

“Ahmet için bir şey yapmak istiyorsan git ne istediğini öğren.”

Etiketler