Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Bir zamanlar daha komiktik
Bir zamanlar daha komiktik
Sözcü Gazetesi Sinema Eleştirmeni Burak Göral, Türk sinemasının en komik filmlerini derledi. Şimdiki yapımcılara örnek olur umuduyla... İşte o filmler...
Burak GÖRAL
Kültür Sanat 20 Nisan 2016 - 09:44

Büyük sıkıntıların yaşandığı dönemlerde toplumlar sinemaya daha fazla rağbet ederler… Ve bu ortamlarda vizyon gören filmlerin bir kısmı diğerlerinin önüne çıkar.

Başarılı olanlar peşinden takipçilerini getirir ve böylece bir ‘furya' oluşturur. Şimdilerde yaşanan komedi filmleri furyasının sebebi insanların sinemaya kaçış yaparken bu filmlere öncelik göstermesi. Çünkü sinemada koşulsuz gülmek ve moral bulmak istemekte insanlar. Bu yüzden son aylarda her hafta irili ufaklı en az 4-5 tane yerli komedi filmi vizyona çıkmakta. Yerli komedi filmler ezici bir çoğunluk oluşturmakta.Ancak bu nicelik artışı niteliğe aynı şekilde yansıyamıyor.

Altı çocuklu, turşucu karı kocanın turşunun iyisinin sirkeyle mi yoksa limonla mı olacağı tartışması giderek büyür ve büyük bir evlilik problemine dönüşür.

Mesela Türk toplumunun en huzursuz dönemlerinden biri olan 1974-80 arasında da komedi filmlerine bir kaçış, bir sığınma yaşanmıştı ancak çıkan örnekler şimdinin komedi filmlerinin çok çok üstünde nitelikteydiler. Çünkü bu filmler büyük oranda Arzu Film yapımı filmlerdi. Daha iyi yazarların kalemlerinden çıkmış hikayeler daha iyi yönetmen ve oyuncularla gerçekleştirildi. Bu filmlerin samimiyeti şimdikilerin ticaret hedeflerinin çok çok üzerindeydi. Aslında bu dönem Türk sinemasının komedi türünde zirve filmlerinin çıkmasına neden olmuş bir dönemdi.
 
Şener Şen'in canlandırdığı Vecihi karakteri en çok uçaktan penceredeki aşkına gül attığı sahnesiyle hatırlanır.

O filmler bugün tekrar tekrar izlenip yepyeni kuşakları hâlâ güldürebilen filmler oldular. Şimdinin komedilerinin bir kısmı belki yüksek gişe rakamlarına ulaşıyor ve hatta yapımcılarına çok iyi paralar kazandırıyorlar ama o filmler kadar yaşayıp yaşamayacakları son derece meçhul… Bu filmlerden şu 10 tanesini arka arkaya sıralamak bile yüzümüzü güldürüyor ve ‘bir zamanlar daha komiktik' diye düşünmemize sebep oluyor… Listeyi sizin yazdıklarınızla da uzatabiliriz… Belki bugünün komedi film yapımcıları bu listelerden daha çok ilham alıp daha “kalıcı” yerli komediler çıkartmayı amaçlayabilirler…

"Köyden İndim Şehire"de ise bu altınları bozdurmak için dört kardeş Ankara'ya giderler. Üstelik bu sefer hanımları da onlara katılır.
Son güncelleme: 12:14 - 20.04.2016