Biri işçi emeklisi biri demirci ustası…

Manisa'da yapılan kitap okuma oranı araştırmasının sonuçlarına göre, en çok kitap okuyan ilk üç kişi işçi!

Biri işçi emeklisi biri demirci ustası…

1.396.945 kişilik nüfusa sahip olan Manisa’da yürütülen araştırmalar, il genelinde en çok kitap okuyanların işçiler olduğunu ortaya koydu. Sıralamaya göre birinci işçi emeklisi Mehmet Turan, ikinci işçi Esma Semiz, üçüncü ise demirci ustası Mehmet İçier…

manisa3

Manisa’da en çok kitap okuyan orta yaş üzerindeki ilk üç kişi, gençleri utandıran bir başarıya imza attı. 74 yaşındaki Mehmet İçier, çocukken en büyük hayalinin okumak olduğunu belirterek cep telefonu ve internet bağımlılığı konusunda sitemde bulundu.

manisa5

“TÜRKİYE!Yİ DOLAŞIYORUM”

İki yıl önce emekli olduktan sonra torununu İl Halk Kütüphanesine kayıt ettirirken kendi kaydını da yenileyen İçier, 2 senede kütüphaneden aldığı 150'i kitabı okuyarak en çok okuyan yetişkinlerden biri oldu. Ortaokul son sınıfta şartlardan dolayı eğitimini bırakmak zorunda kaldığını ve bir demircide çırak olarak iş hayatına atıldığını kaydeden İçier, “Soğuk demirciydim. Soğuk demir demek sadece demir satmak değil. Çatı işleri ve büyük işler yaptım 2016'da ameliyat geçirinceye kadar. Kalp ameliyatı geçirdikten sonra da Türkiye'yi dolaşmaya başladım” dedi.

manisa4

Hayalinde hep makine mühendisi olmak olduğunu ancak okuyamadığı için bu hayalini gerçekleştiremediğini kaydeden İçier okuma alışkanlığının çocukluktan beri olduğunu anlattı. İçier şunları söyledi:

“Okuma alışkanlığım çocukluğumdan beri vardı. Ben ortaokulu son sınıfta bırakmak zorunda kaldım. O zamandan beri okumaya merakım var. İlkokuldayken Manisa İl Halk Kütüphanesine üyeydim arkadaşlarımla beraber. Çok seyahat yaptığım için de yollarda vaktimi kitap okuyarak geçiriyorum. İşi bırakalı 2 sene oldu neredeyse. 2 sene önce kütüphaneye torunumu kayıt yaptırmak için getirdim. Torunumla birlikte ben de üye oldum. Bir kitap aldım okudum o zamandan beri aşağı yukarı 150'den fazla kitap aldım okumak için. Evde kitaplarım vardı ama çoğunu isteyenlere verdim. Çalışırken okumaya pek vaktim yoktu. İşimiz dışarılarda olduğu için fazla okuyamıyordum sadece oteldeyken okuyabiliyordum. Ama okuma merakımı hiçbir zaman kaybetmedim. Türkiye'yi gezmeyi de çok sevdim. Gezerek Türkiye'yi öğrendim. Türkiye'de 62 vilayete gittim”

manisa6

“GENÇLERE EN BÜYÜK TAVSİYEM: OKUSUNLAR”

Günümüzde gençlerin cep telefonu ve internete olan bağımlılığının kötü bir alışkanlık olduğunu kaydeden İçier, “Bu alışkanlıklarını bir kenara bıraksınlar. Ben mesela hala akıllı telefon almıyorum. İş yerinde internetim vardı ama evime internet bağlatmadım. Eğer eve internet alırsam kitabı bırakır internete dönerim diye almıyorum. Evde internetim olmadığı için bazen torunlarım gelmiyor. Torunlarım bana ‘Dede internet al' diyorlar ama almayacağımızı söylüyorum. İnternet herkesin elinde adeta oyuncak oldu. Şimdi kütüphaneye bir bakın buraya gelenler kitap okumaya değil ders çalışmaya geliyorlar. Ya KPSS'ye ya LYS'ye çalışıyorlar. Gençlere en büyük tavsiyem okusunlar. Bu kütüphanede hazine var” diyerek en büyük pişmanlığının ise Osmanlıca kurslarına gitmemesi olduğunu vurguladı.

Loading...