Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Bu hamamdan dünyada sadece iki tane var!
Bu hamamdan dünyada sadece iki tane var!
Biri İngiltere’nin Bath şehrinde diğeri ise Yozgat’ın Sarıkaya ilçesinde bulunan, Roma Dönemi’nden kalma tarihi özellikleri ve 2 bin yıldır akan şifalı suyuyla dikkat çeken ‘Kral Kızı’ adıyla da bilinen Basilica Therma Roma Hamamı’nın dünyada bir üçüncüsü bulunmuyor.
Kültür Sanat 29 Mart 2018 - 13:11

Sarıkaya Belediyesi ile İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından yapılan kazılar neticesinde 2014 yılında gün yüzüne çıkarılan tarihi Roma Hamamı kalıntıları ve havuzları, her mevsim ilçeye gelen vatandaşların ilgisini çekiyor. 48 derece sıcaklıkta yer üstüne çıkan hamam suyunun birçok hastalığa şifa olduğu bilinirken, Roma Hamamı'nın üst kısmındaki friz süslemelerindeki boğa başı ve yılan figürleri dikkat çekiyor.

romahamami-iha
En az 2 bin yıllık geçmişe sahip olduğu bilinen Roma Hamamı hakkında açıklamalarda bulunan Sarıkaya Belediye Başkanı Ömer Açıkel, “Roma medeniyeti tarafından yapılan Roma Hamamı'nın 2 bin yıllık olduğu var sayılıyor. Çünkü kazı çalışmaları sırasında çıkan paraların, sikkeleri tarihi ve yapının duruşu MS. 40’ncı yıllarda inşa edildiğini gösteriyor. Yaklaşık 2 bin yıllık tarihe sahip, içinde yapıldığı yıldan itibaren sıcak suyu bulunan dünyadaki 2 roma hamamından birisi. Ama buranın farklı bir özelliği var. Biz de bu taş sütunlarda Roma'nın gücünü simgeleyen boğa başıyla beraber sağlık tanrıçası Asklepios'un sembolü olan mitolojideki dili dışına çıkmış yılan sembolü var. Bu da bilim adamları tarafından suyun şifalı olduğunu bize izah etmişlerdi. Bu da buranın bir termal tedavi merkezi olarak kullanıldığını da gösteriyor. Dünyanın en eski termal tedavi merkezi olduğu inanılıyor” dedi.

romahamami-iha4
İNGİLTERE’DEKİNDEN DAHA GÜZEL

Dünyada üçüncü bir Antik Roma Hamamı'nın olmadığını vurgulayan Açıkel, “Sarıkaya Roma Hamamı dünyada birinci eser bir üçüncüsü yok. İngiltere'de buna benzer bir yapı var. İçinde sıcak suyu bulunan Roma Hamamı, İngiltere'nin Bath bölgesinde var. Ancak Sarıkaya'dakinin 4'te 1'i büyüklüğünde bile değil. Buradaki mitolojik figürler tarihi argümanlar maalesef İngiltere'de yok. Bizim ki daha güzel ve tarihi bir değere sahip” ifadelerini kullandı.

Tarihi Roma Hamamı'nın çevresinde yıkım çalışmaları bir kısmında başladı. Toplamda 60 iş yeri kamulaştırıldı. Alan için UNESCO'ya başvuruda bulunuldu. İHA