Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Bu kitaba sadece bir kişi dokunabiliyor
Bu kitaba sadece bir kişi dokunabiliyor
Osmanlı'ya ilk matbaayı kazandıran İbrahim Müteferrika'nın bundan 288 yıl önce bastığı ilk kitap Vankulu Lügatı, Balıkesir'deki kütüphanede olağanüstü önlemlerle korunuyor. Kitabın bulunduğu odaya sadece bir kişi gireibliyor.
Kültür Sanat 25 Nisan 2017 - 09:47

Osmanlı’daki ilk matbaada 1729 yılında basılan Vankulu Mehmet Efendi’nin yazdığı Vankulu Lügatı, Balıkesir’de Mutasarrıf Ömer Ali Bey Yazma Eser Kütüphanesi’ndeki kozmik odada titizlikle korunuyor. Bundan 288 yıl önce basılan ve yazım tarihi tam olarak belli olmayan eseri görmek için parmak izi, çift kilitli çelik kapı, sensör, kamera ve özel yangın söndürme sistemi kullanıyor. Eserin yer aldığı odaya eldiven ve maske kullanılmadan ise girilmiyor.

ilkkita2SUSUZ YANGIN SÖNDÜRME SİSTEMİ

Kitabın bulunduğu odaya sadece Mutasarrıf Ömer Ali Bey Yazma Eser Kütüphanesi Müdürü Şahin Gergin girebiliyor. Kitabın korunmasıyla ilgili bilgiler veren Gergin, İbrahim Müteferrika’nın matbaasında ilk bastığı eserin önemine dikkat çekerek, „Eserlerimizin korunması için gerekli tüm tedbirleri alıyoruz. Bu kapsamda depolarımızda nem alma, ne verme, nem ölçme ve iklim cihazları mevcut. Ayrıca eserlerimizin yangın gibi durumlara karşı da ana binanın yangın sistemine ek olarak depolarda argon gazlı söndürme sistemlerimiz mevcut. Bu sistemde su kullanılmıyor. Ortamdaki oksijeni çekilip içeri karbondioksit veriliyor ve bu sayede söndürme sağlanıyor” dedi. (İHA)