Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Burhan Sönmez: ‘Mesele ne yazmayacağını bilmekte’
Burhan Sönmez: ‘Mesele ne yazmayacağını bilmekte’
Kadir Has Üniversitesi'nin düzenlediği 'Haliç Okumaları' etkinliğine katılan yazar Burhan Sönmez, "Ne yazacağını bilmek kolay, mesele ne yazmayacağını bilmekte. İstanbul'a Doğu'dan bakarsanız içindeki Batı'yı; Batı'dan bakarsanız içindeki Doğu'yu görürsünüz" dedi. 
Kültür Sanat 28 Mart 2018 - 13:57

Burhan Sönmez ‘Haliç Okumaları’ kapsamında okuyucuyla buluştu. Sönmez etkinlikte, Avrupa Yeniden Yapılanma ve Kalkınma Bankası tarafından British Council ve Londra Kitap Fuarı ile ortaklaşa başlatılan EBRD 2018 Edebiyat Ödülleri’nde finale kalan 3 eserden biri olan ‘İstanbul İstanbul’ romanından bir bölüm okudu. Kalem Ajans Kurucusu Nermin Mollaoğlu moderatörlüğünde gerçekleşen söyleşide, Sönmez hakkında merak edilenlere de yanıt verdi.

ACI ÇEKENLERİN GÖZÜNDEN ANLATMAK İSTEDİM

30’dan fazla dile çevrilen ‘İstanbul İstanbul’ romanı için “Herkesin bir İstanbul’u var, benimki de bu” diyen Sönmez, bir İstanbul romanı yazmanın kolay olmadığına dikkat çekti. “Yeniden bir İstanbul romanı yazmak kolay değil” diyen Sönmez, şöyle dedi:

burhansonmez-dha“Ne yazacağını bilmek kolay, mesele ne yazmayacağını bilmekte. İstanbul’a Doğu’dan bakarsanız içindeki Batı’yı; Batı’dan bakarsanız içindeki Doğu’yu görürsünüz. Ben, İstanbul’u acı çekenlerin gözünden anlatmak istedim. İlk birkaç sayfada pozitif bir roman hissi uyandırsa da, ilerleyen sayfalarda öyle olmadığı anlaşılıyor. Romanda aynı hücrede kalan 4 farklı karakter var; her biri bir bölümü anlatıyor. Yerin 3 kat altındalar, orada tek bir yön var: yukarısı. Okuyucu, İstanbul’a aşağıdan yukarı bakanların, acı çekenlerin gözünden bakacak.”

İNANAMADIM

‘Sedat Simavi Ödülü’nü kazanan en genç yazar olan Burhan Sönmez, ödülü kazandığını duyduğunda çok şaşırdığını belirterek, “İlk kitabım ‘Kuzey’ yayınlanalı 2 yıl olmuştu. Uzun yıllar avukatlık yapmış, ilk kitabı 2 yıl önce yayınlanmış bir yazardım. Ödülü kazandığımı Londra’da aldığım bir telefonla öğrendim, inanamadım. Bu benim için büyük bir onur” dedi.

Sönmez, kitaplarını da imzaladığı etkinlikte, yeni romanının 2018 yılı içinde tamamlanacağının bilgisini verdi. DHA