Sözcü Plus Giriş

Büyük festivalin açılışını Ara Güler yapacak

Almanya’nın Nürnberg kentinde düzenlenecek olan ‘Türkiye-Almanya Film Festivali’nin açılışını, İstanbul'un Gözü Ara Güler yapacak

Güncellenme: 11:44, 15/02/2017
Büyük festivalin açılışını Ara Güler yapacak

4-12 Mart tarihleri arasında gerçekleştirilecek ve Tafelhalle'de saat 21.00'de yapılacak gala ile başlayacak festivalin açılış gecesinde, ‘İstanbul'un Gözü' olarak adlandırdıkları usta fotoğrafçı Ara Güler'e ve Alman görüntü yönetmeni Jürgen Jürges'e onur ödülü verilecek.

ara1

Gala gecesinin açılış filmleri ise Ara Güler'in yönetmenliğini yaptığı ve Yavuz zırhlısının sökülme sürecini anlatan, ‘Kahramanın Sonu' ile Osman Okkan'ın yönettiği ‘Ara Güler-Bir İstanbul Efsanesi' filmleri olacak. Gösterimlerden sonra Osman Okkan, Ara Güler ile bir söyleşi yapacak. ‘Kahramanın Sonu' filmi ile başlayacak.

a1

Festivalde düzenlenecek ‘En İyi Uzun Metraj Film' yarışması kapsamında 9, ‘En İyi Kısa Film' yarışması kapsamında ise 10 film gösterilecek. Uzun metraj film yarışması jüri üyeliğini Edgar Reitz, Ercan Kesal, Petra Kashmiry, Uğur Polat ve Barış Karademir'in, kısa film jüri üyeliğini ise Tevfik Başer, Selen Uçer, Amir Hamz ve Ute Schreiner'in yapacağı festivalde ayrıca ‘En İyi Kadın Oyuncu', ‘En İyi Erkek Oyuncu', ‘Seyirci Ödülü' ve ‘Öngörü' dallarında ödüller de verilecek. Kazanan filmler 11 Mart'ta saat 21.00'de Künslerhaus salonunda yapılacak ödül töreniyle açıklanacak. Yarışma dışı filmlerin de gösterileceği festivalde, film gösterimlerinin sonunda oyuncu ve yönetmenlerle söyleşiler gerçekleştirilecek. Zülfü Livaneli ise 5 Mart'ta, saat 20.00'de Künslerhaus salonunda konuk olacak.

a2

ARA GÜLER KİMDİR?

Ara Güler, Ermeni bir eczacı ailenin oğlu olarak 1928 yılında İstanbul’da doğdu. Çocukken sinemadan çok etkilendi ve Muhsin Ertuğrul’un yanında tiyatro ve oyunculuk eğitimi almaya başladı. 1950’de Yeni İstanbul gazetesinde foto muhabir olarak çalışmaya başladı. Aynı zamanda İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi’ne devam ediyordu, ancak gazeteci olmaya karar verdi. Ardından „Time Life“ ve „Stern“ gibi dergiler için Ortadoğu muhabiri olarak çalıştı, „Magnum Photos“ üyeliğine kabul edildi. Alfred Hitchcock, Maria Callas, Indira Gandhi, Pablo Picasso ve Salvador Dali gibi dünyaca ünlü sanatçıların fotoğraflarını çekti. Fakat en büyük aşkı hep Boğaz’ın kenti, İstanbul oldu. Çalışmasının merkezinde her zaman insan duruyor. Gündelik sokak sahneleri, işportacılar, balıkçılar, çocuklar ve yaşlıların hayatlarıyla yüzleştirir bizi. Bunu yaparken de hissiyatına güvenir Ara Güler: Önemli olan ekipman değil, onun ardındaki göz. 88 yaşındaki sanatçı halen İstanbul’da yaşamakta ve çalışmakta. Ulusal ve uluslararası birçok ödüle sahip Güler, bu yıl Masters of Leica unvanına da layık görülmüştür.

j

JÜRGEN JÜRGES KİMDİR?

Jürgen Jürges 12 Aralık 1940’ta Hannover’de doğdu. Berlin’de Fotoğraf eğitimi aldıktan sonra 1963 yılında kadar Hans-Jürgen Pohland’a ait „art film GmbH“ şirketinde kamera stajı yaptı. Ardından kamera asistanı olarak çalıştı ve 1970 yılından itibaren birçok belgesel ama özellikle de uzun metraj filmlerde görüntü yönetmeni olarak görev aldı. Görütü yönetimi için birçok kez Alman Film Ödülü ve başkaca ödüllere layık görüldü. Son olarak Mart 2016’da sinemada görüntü yönetiminde üstün başarı için verilen „16. Marburg Kamera Ödülü“nü aldı.

İlginizi ÇekebilirDevler, İnsan Kaynakları Zirvesi SahnesindeDevler, İnsan Kaynakları Zirvesi Sahnesinde