Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Büyük sanatçılar ve eserleri “Sanat”ta
Büyük sanatçılar ve eserleri “Sanat”ta
Susie Hodge’un gotik dönemden günümüze görsel sanatın önde gelen sanatçılarını ve eserlerini yazdığı Sanat kitabı İnkılâp Kitabevinden yayımlandı.
Kültür Sanat 5 Şubat 2019 - 11:53

Unutulmaz eserlerin hangi şartlarda doğduğunu ve sanatçıların bu eserleri hangi amaçla yarattıklarını anlatan Sanat kitabı, bilinen sanat eserlerinin bilinmeyen perde arkasını ve sanat eseri olarak anılmalarının nedenlerini açıklıyor. Görsel sanatın 13. yüzyıldan 20. yüzyıla değişimi, gelişimi, etkili olan fikir akımları ve sanatçıların ilginç yaşam öykülerine yer verilen Sanat kitabı, okuyucuya sanat dünyasının kapılarını aralıyor.

Kitap, Susie Hodge tarafından kaleme alındı. Türkçe çevirisini ise Mehmet Üstünipek yaptı.

1549003327_sanat_kapak-1
ARKA KAPAKTAN

1300'lerin Gotik sanatıyla başlayıp 1960'ların Pop Art'ıyla sonlanan görsel anlamda büyüleyici bu kitap, dünyayı algılayışımızı şekillendiren en önemli ve etkili sanatçıların yaşamını ve sanatını keşfe çıkıyor. Sanat, başlıca akımlara göre bölümlenmesi ve kronolojik olarak düzenlenmesiyle izlemesi ve anlaması kolay bir kitap. Her sanatçının yaşamı, sanatı ve esin kaynakları ayrıntılı biyografileriyle inceleniyor. Sanatın her dönemi dolu bir şekilde açıklanıyor ve bağlamına yerleştirilecek şekilde bir zaman cetveli yer alıyor. Dünya ölçeğinde başlıca uluslararası sanat galerilerini ve sahip oldukları eserleri içeriyor. Önemli sanat eserlerinin 100 tam sayfa reprodüksiyonunu sayfalarına taşıyor.

KİTAPTA YER ALAN İSİMLER

Kitapta Cimabue, Donatello, Fra Angelico, van Eyck, Masaccio, Botticelli, Ghirlandaio, Michelangelo, da Vinci, Raffaello, Tiziano, Holbein, Bronzino, Tintoretto, Bruegel, El Greco, Caravaggio, Rubens, Gentileschi, Poussin, Velázquez, van Dyck, Claude, Rembrandt, Steenwyck, de Hooch, Vermeer, Canaletto, Hogarth, Boucher, Reynolds, Gainsborough, Fragonard, David, Blake, Hokusai, Turner, Constable, Géricault, Millet, Moreau, Rossetti, Millais, Pissarro, Manet, Degas, Cézanne, Monet, Rodin, Renoir, van Gogh, Toulouse-Lautrec, Klimt, Munch, Kandinsky, Matisse, Picasso, Dalí, Kahlo, Lichtenstein, Warhol gibi isimler yer alıyor.