Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Çağın en önemli sorunu teknolojik bağımlılık
Çağın en önemli sorunu teknolojik bağımlılık
Değişim çağında yaşadığımız için sağlıklı nesiller yetiştirmek her geçen gün zorlaşıyor. Bu süreçte ortaya, her şeyi kontrol altında tutmak isteyen ‘helikopter aileler’ gibi kavramlar çıkıyor. Bu noktadan hareket eden psikolog ve sosyolog Serap Duygulu, ‘Yeni Nesil Ebeveynlik ve Helikopter Aileler’ kitabıyla sayfamıza konuk oldu…
Kültür Sanat 15 Nisan 2018 - 01:33

Röportaj: Birgan BİLEKE

– Yeni neslin anne-babası olmak anlamında günümüzde yaşanan en önemli sorun nedir?

Yaşadığımız çağın ilk sorunu teknoloji bağımlılığı. Günümüzde hem yetişkinlerin hem de çocukların büyük bir çoğunluğu ne yazık ki teknoloji bağımlısı.

yeninesilebeveynlik

– Bu sorunun kaynağı hakkında ne düşünüyorsunuz?

Geçmişten günümüze hayatın sürekli bir değişim içerisinde olduğunu biliyoruz. Yeni çağın bize dayattığı teknolojik gelişimle beraber geçmiş yıllara oranla bizler daha fazla bir değişime uğradık. Yeni nesil ebeveynlere dönüşen anne babalar, yeni ve çok farklı bir nesli büyütmeye çalışıyorlar. Bu neslin özellikleri, beklentileri ve gelecek algıları o kadar farklı ki…
– Çocuğundan çok telefonuyla ilgilenen ebeveynleri etrafımızda çok fazla görmeye başladık. Bu gibi durumlar ne gibi sonuçlara yol açacak?

Çocuklar ebeveynlerinin yaptıklarını örnek alırlar. Dolayısıyla çocuklarımızla birlikteyken yaptığımız her davranış, onların gelecekte nasıl bir yol çizeceğini belirler. Anne ve babasının telefonlarıyla çok zaman geçirdiklerini gören çocuk, ebeveynlerinin ilgisizliğini hissedebilir. Bu ilgisizilk çocuğun ruhsal gelişimini olumsuz yönde etkiler.

shutterstock_1038143494

Sağlıklı bir birey yetiştirmek için

– Başarılı anne-baba olmanın altın anahtarı nedir?

Anne babaların çocuklarını tanıyıp, onları belirli bir kalıba sokmadan, oldukları gibi yetiştirmeleri çok önemli. Kendini ifade edebilen ve herhangi bir sorunla karşılaştığında ailesiyle iletişim kurabilen çocuğun, sağlıklı bir birey olarak yetiştiğini söyleyebiliriz.

– Sosyal medyanın bu kadar gündemde olduğu bir dönemde, çocuklar bu durumdan nasıl etkileniyor?

Sosyal medya yalnızca çocuklarımızı etkilemekle kalmadı, hepimizin hayatını değiştirdi. Öncelikle biz yetişkinler tüm hayatımızı sosyal medyada paylaşır olduk ve bu süreçte farkında olmadan çocuklarımızı ihmal ettik. Hayatımızı kolaylaştırmak amacıyla çocuklarımızı küçük yaştan itibaren internet, teknoloji ve sosyal medyayla tanıştırdığımız ve bilinçli kullanımı göz ardı ettiğimiz için yeni neslin internet ve sosyal medya bağımlılığı yaşadığını görüyoruz.

– Çocukları sosyal medyanın olumsuzluklarından korumak anlamında ebeveynlerin nasıl bir tavır takınmaları daha doğru olur?

Sosyal medya kullanımını engellemek çocukların kendilerini yalnız hissetmelerine sebep olabilir. Bu noktada sosyal medyayı bilinçli kullanmak ve çocuklara model olmak önemli.

shutterstock_635548301

Gereğinden fazla rol üstlenmeyin

– Kitabınızda kullandığınız ‘helikopter aileler' tanımlamasını açar mısınız?

Helikopter aile dediğimiz terim, çocuklarının ihtiyaçlarını henüz ihtiyaç bile değilken belirleyip onlar adına gideren ebeveynleri tanımlıyor. Çocuklarının hayatlarını şekillendirme konusunda da gereğinden fazla rol üstlenen bu aileler, geri dönüşü olmayan problemlere yol açabiliyorlar. Belirli bir gelişim evresini tamamlayan her çocuğun yapabilecekleri ve yapamayacakları bellidir. Helikopter aile tutumlarında ise bu gelişim evreleri göz ardı edilerek her şey çocuk adına yapılmaya çalışılır. Helikopter aile tutumlarını benimseyen bir ailede kendine güvenmeyen, sorumluluk almaktan çekinen, benlik saygısı ve içsel motivasyonu düşük, depresyona yatkın bireyler yetişebilir.

img_9029

– Başarılı anne-baba olma yolculuğuyla ilgili olarak, tüm toplumun tek bir özelliğini değiştirme şansınız olsaydı, neyi değiştirirdiniz?

Öncelikle çocukları için değil, kendi gelişimleri için bir şeyler yapan ebeveynlere ihtiyaç var. O zaman çocukların önünde harika örnek oluşturabiliriz ve izlemeleri gereken yolu sözle, nasihatlerle değil, davranışlarla gösterme imkanına kavuşabiliriz.