Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Çandarlı Halil Paşa’nın oğlu Çandarlı Süleyman kimdir?
Çandarlı Halil Paşa’nın oğlu Çandarlı Süleyman kimdir?
Mehmed Bir Cihan Fatihi dizisiyle birlikte Çandarlı Halil Paşa ve oğlu Çandarlı Süleyman Çelebi'nin hayatı merak edilmeye başlandı. Peki İkinci Mehmed'i tahttan indirmek için planlar yapan Çandarlı Süleyman kimdir? İşte ayrıntılar...
Magazin 10 Nisan 2018 - 20:51

Çandarlı Süleyman Çelebi kimdir? Mehmed Bir Cihan Fatihi dizisinde Çandarlı Halil Paşa'yı usta oyuncu Çetin Tekindor canlandırırken; oğlu Süleyman Çelebi'ye Erol Afşin hayat veriyor. İşte Çandarlı Süleyman Çelebi hakkında ayrıntılar…

ÇANDARLI SÜLEYMAN’IN BABASI: ÇANDARLI HALİL

Çandarlı Halil Paşa 1439-1453 tarihleri arasında sadrazamlık yapmış Osmanlı devlet adamı. İstanbul’un fethinden hemen sonra Fatih Sultan Mehmed tarafından idam ettirildiği 10 Temmuz 1453 tarihine kadar 15 yıl süresince Vezir-i azamlık yapmıştır. Osmanlı tarihinde idam edilen ilk sadrazamdır.

ÇANDARLI SÜLEYMAN KİMDİR?

Süleyman Çelebi, kardeşi Çandarlı Ali Paşa gibi Osmanlı Devleti’nde büyük güce kavuşmuş 2. Murad ve Fatih Sultan Mehmed Han’ın vezir-i azamı olan Çandarlı Halil Paşa’nın 2 oğlundan biridir. Çandarlı Halil Paşa’nın Bizans’tan rüşvet alması nedeniyle idam edilmesinin ardından Çandarlı Süleyman Çelebi kazaskerlikten azledilmiş ve 1455’den sonra vefat etmiştir.