Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Carlos Latuff: Türkiye’de demokrasi yok
Carlos Latuff: Türkiye’de demokrasi yok
Dünyaca ünlü karikatürist Carlos Latuff Sözcü'ye konuştu
Gamze KAYA
Kültür Sanat 2 Nisan 2016 - 11:53

Türkiye’de ve dünyada yaşanan toplumsal olaylara sessiz kalmayan Brezilyalı ünlü karikatürist Carlos Latuff, Türkiye’de yaşanan son gelişmeleri Sözcü’de değerlendirdi. Türkiye’de demokrasi olmadığını belirten Latuff, Erdoğan için çok konuşulacak iddialarda bulundu.

Gezi döneminde ele aldığı karikatürlerle gündeme gelen Brezilyalı çizer, Türkiye’de basın darbesini, katliamları, IŞİD gerçekliğini ve Türkiye’de dinin manüpile edildiğini belirtti.

Brezilya’daki Yolsuzluk iddialarından sonra 3 milyon kişi sokağa döküldü. Türkiye’de yaşanan ve dünyanın konuştuğu 17-25 Aralık Yolsuzluk Operasyonlarında neden Brezilyadaki reaksiyon gösterilmedi sizce? Türkiye bu tarz olaylara karşı neden gereken tepkiyi vermiyor?

Öncelikle şunu bilmemiz gerekiyor ki, Brezilya'da gerçekleşen hükümet karşıtı yürüyüşler, hükümetin başındaki komünizm ideolojisine sahip işçi partisine (Partido dos Trabalhadores – PT) karşı, sol görüş karşıtı orta sınıf tarafından düzenlendi. Dolayısıyla bu yürüyüşler sağ görüşlü partiler ve medya tarafından oldukça desteklendi. İkinci olarak ise şunu söyleyebilirim, Türklerin tam olarak neden Erdoğan'a karşı ayaklanmadıklarını bilmiyorum ama bunun; dinin politikada kullanılarak insanların manipüle edilmesinden, muhalefetin devamlı bastırılmaya çalışılmasından ve ülkenizde basının özgür olmamasından kaynaklandığını düşünüyorum. Erdoğan’ın yarattığı bu tarz otoriter rejimlerde, insanlar ya körü körüne rejimi destekledikleri için protesto etmeyeceklerdir ya da baskıdan dolayı kendilerini özgürce ifade edemedikleri için.

“TÜRKİYE’DE DEMOKRASİ YOK”

“Türkiye'de çizseydim hapse tıkılır ya da kafama kurşun yerdim. Türkiye, özgür düşünen insanlar için iyi bir yer değil” demişsiniz. Türkiye’de gazetecilere ve sanatçılara uygulanan muameleyi nasıl değerlendiriyorsunuz?

Konuşma özgürlüğünün ortadan kaldırılması, Erdoğan'ın Türkiye'de tam gücü elde etmesi için gerekli planlardan biri. Karşıt görüşlü gazetecilerin hatta sokaklarda hükümet karşıtı pankart taşıyan insanların tutuklanması ve haklarında dava açılması çok açıkça gösteriyor ki, ülkenizde demokrasi yok. Ben de Türkiye’de yaşıyor olsaydım ne yazık ki bu tarz muamelelere maruz kalacaktım.

Karikatür bloğunuz Türkiye’de, Ankara 3. Sulh Ceza Hakimliği’nce engellenmiş durumda. Bu durum hakkında ne düşünüyorsunuz?

Türk otoriteleri tarafından blog'um yasaklanmış, erişime engellenmiş olsa da, karikatürlerim Türkiye'deki takipçilerime ulaşmaya devam ediyor. Biliyorsunuz ki, uygulanan yasağı delmeye yarayan bir çok uygulama mevcut. Ama her şeye rağmen bir düşünün ne tarz bir otorite karikatürlerle ve mizahla baş edebilir ki?

Dünyada yaşanan toplumsal olaylara kayıtsız kalmadığınız gibi Gezi Direnişini de ele aldınız. Gezi, Türkiye’de direnişin sembolü oldu. Yayın yasakları, Berkin Elvan, Erdoğan ve Türkiye’de demokrasi çizimleriniz oldukça ses getirdi. O dönem sizde nasıl br etki bıraktı?

Genç insanların sokaklara çıkıp Erdoğan'ın totaliter rejimine karşı protestolarını gördüğümde, onları desteklemem gerektiğini hissettim, 2011 yılında Mübarek'e karşı Tahrir meydanını alan ve sonrasında askeri rejime karşı duran Mısırlıları desteklediğim gibi. Tüm dünyada bir mücadele içerisinde bulunan insanlarla birlik olabilme, onları destekleme duygusu ile alakalı bir durum bu.

“ERDOĞAN, BÜYÜK BİR TEHLİKE TEŞKİL EDİYOR”

Erdoğan’ı bir lider olarak nasıl değerlendiriyorsunuz? Sizce Erdoğan Türkiye için bir sorun mu? Erdoğan’a muhalif olan büyük bir kesim var ve sizce bu sorun global bir birleşme ile mi toplumsal bir direnişle mi çözüme kavuşur?

Benim gözümde Erdoğan; Suriye'yi, Irak'ı ve tüm Avrupayı havaya uçurup cehennemi yaşatabilecek bir çeşit intihar bombacısı. Suriye'de ortaya çıkan karışıklıklar sırasında ‘sözde' isyancıları ve hatta IŞİD'i destekleyerek üstlendiği role bir bakın. Suriye'den gelen mülteci dalgasını, Avrupa Birliği'ne bir çeşit şantaj yaparak nasıl idare etmeye çalıştığına bir bakın. Karşı görüşleri engellemek, ortadan kaldırmak için polislerini göndererek kapattığı gazetelere bir bakın.  Erdoğan; Türkiye, Avrupa ve Orta Doğu için kesinlikle büyük bir tehlike teşkil ediyor. Ama aynı zamanda Amerika'nın ve İsrail'in iyi bir müttefiği olduğu için, Batı hiçbir zaman Türkiye'ye karşı bir ‘rejim değişikliği' planıyla gelmeyecektir.

 

 

Son güncelleme: 12:14 - 01.02.2017