Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Cem Karaca 72 yaşında
Cem Karaca 72 yaşında
Anadolu Rock müziğinin kurucularından Cem Karaca, 72. doğum gününde Maltepe Belediyesi’nin ev sahipliğini yapacağı özel bir programla anılacak
Kültür Sanat 5 Nisan 2017 - 09:15

Sanatta hep ‘Çırak’ olduğuna inanan Cem Karaca için düzenlenen ‘İyi ki Doğdun Tamirci Çırağı’ isimli anma programında eşi İlkim Karaca, sevenlerine Cem Karaca'yı anlatacak.

Cem Karaca'nın sanatçı arkadaşlarının da katılacağı programda müzik şöleni yaşanacak.

cem1

Bu anlamlı geceye katılacak sanatçılar ise şöyle: Akın Ok, Asya Kafkasyalı, Aydın Sarman, Ayhan Kavas, Ayla Algan, Aylin Şengün Taşçı, Bartov Garyan, Betül Arkın, Birsen Altıner, Burak Sarıkahya, Burcu Güven, Cem Karaca'nın Yol Arkadaşları, Ceyhun Bilgiç, Dağhan Baydur, Deniz Bakırcıoğlu, Engin Çağlar, Engin Özer, Ercan Turgut, Fatoş Güney, Fenerbahçe Dergisi (Sibel'in Sahası), Filiz Vural Çağlar, Grup Gündoğarken, Gür Akadgülen Andak, Hasan Cihat Örter, Ilgın Su, İlham Gencer, Kurtalan Ekspres, Melike Demirağ, Muhammed Yıldırır, Münir Üstün, Nilay Döldöş, Ömür Göksel, Özlem Büyükburç, Renan Bilek, Retrobüs, Rıza Kuruüzümcü, Sabahat Tura, Sarper Özsan, Selçuk Alagöz, Semra Özgür Karaca, Taylan (O Ses Türkiye), Tolga, Ute Büyükburç ve Yusuf Başaran.

5 Nisan Çarşamba günü gerçekleştirilecek olan konser 20.00’da başlayacak.

cem4

TİYATRODAN MÜZİĞE…

Cem Karaca, tiyatrocu bir ailenin tek çocuğu olarak 5 Nisan 1945'te İstanbul’da dünyaya geldi ve tiyatro kulislerinde büyüdü. Ortaöğretimini Robert Kolej’de tamamlayan Karaca'yı müzikle ilk tanıştıran annesinin teyzesi Rosa Felegyan oldu. Okul yıllarında, moda olan rock müziğine merak salan Karaca, dünya starlarının şarkılarını söyleyerek müzik serüvenine başladı.

Karaca, askerlik yıllarında tanıştığı Anadolu gerçeği ve ezgilerini rock müziğiyle harmanlaya karar verdi. 1967'de Mehmet Soyarslan, Tümay Yalçınkaya, Timur Fildişi ve Ahmet Tuzcuoğlu ile birlikte kurdukları Apaşlar grubu, Altın Mikrofon Yarışması'nda, sözlerin Erzurumlu Emrah’a ait, Karaca'nın bestelediği ‘Emrah’ adlı parçayla ikinciliği kazandı. Apaşlar, ‘Emrah’la elde etiği başarıyı, ‘Resimdeki Gözyaşları’ ve ‘Bu Son Olsun’ gibi günümüzde de hit olan parçalarla pekiştirdi. Karaca, Apaşlar grubundan ayrıldıktan sonra sırasıyla Kardaşlar, Moğollar, Dervişan gibi gruplarla çalıştı. Bu sürede Türk halkını ve müziğini derinden etkileyen şarkılar üretti.

cem3

Moğollar ve Karaca iyi bir uyum yakaladı, birçok başarılı eser üreterek ‘Namus Belası’ parçası ile çıkış yaptı. Şarkının Hey Dergisi'nde çizgi romanı yayınlandı, ayrıca Namus Belası isimli filmler çekildi. Yakaladıkları başarıya rağmen Cahit Berkay müzik kariyerine Fransa'da devam etmeye karar verince Moğollar ve Karaca ayrılmak zorunda kaldı.

cem7

1978'da son grubu Edirdahan'la Türkiye'de bir ilki gerçekleştirdi ve rock opera albümü ‘Safinaz’ı yayınladı. Grup ilk ve tek albümlerinin ardından dağıldı. Almanya'ya yerleşen Karaca, uzun yıllardır süren müzik hayatının ilk solo albümü olan ve Nazım Hikmet şiirlerinden oluşan ‘Hasret’i yayınladı. Karaca daha sonra tekrar Türkiye’ye döndükten sonra televizyon programları yapmaya başladı. 1997'de vizyona giren ‘Ağır Roman’ filminde “Resimdeki Gözyaşları”nı tekrar kaydetti.

cem6

Yakın dostu Barış Manço'nun ölümünün ardından oldukça üzülen Karaca, vokalistsiz kalan Kurtalan Ekspres'e katıldı. Karaca'nın son albümü ise 1999'da yaptığı ‘Bindik Bir Alamete Gedeyoz Kıyamete’ oldu.

cem2

Karaca, İstanbul’da geçirdiği kalp krizi sonucu, 8 Şubat 2004'te hayatını kaybetti.

Son güncelleme: 09:59 - 05.04.2017