Cem Mansur 9 yıl sonra CRR’de konser yönetti

Şef Cem Mansur, dokuz yıllık aranın ardından Cemal Reşit Rey Konser Salonu'nda ilk konserini yönetti. İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu ve eşi Dilek İmamoğlu, İstanbullulara müzik ziyafeti yaşatan etkinlikte Cem Mansur'u yalnız bırakmadı.

Cem Mansur 9 yıl sonra CRR’de konser yönetti

Çaykovski “Aydınlıktan Karanlığa” konseri, İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) CRR Genel Sanat Yönetmeni şef Cem Mansur’un yönetiminde dün akşam gerçekleşti. Konserde, CRR Senfoni Orkestrası'na dünyaca ünlü kemancı Dmitry Sitkovetsky eşlik etti. İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, eşi Dilek İmamoğlu, İBB Genel Sekreter Yardımcısı Şengül Altan Arslan ve İBB Kültür Daire Başkanı Hülya Muratlı, CRR’de dokuz yıl aradan sonra ilk konserini icra eden Cem Mansur’u büyük bir ilgiyle takip etti.


KONSER ÖNCESİ SÖYLEŞİ

Mansur, konser öncesi, “Çaykovski'nin Son Günleri” başlıklı bir söyleşi gerçekleştirdi. Söyleşide, Çaykovski'nin hayat hikayesi, sanatçının dönüm noktaları, karşılaşmaları, eserleri, ve ölümü üzerinden şekillenen tartışmalara değinildi. Mansur, Çaykovski'nin eserlerine gönderme yaparak, “Müzik sadece eğlence için değildir. Müzik aynı zamanda hayatla yüz yüze gelmek için bir araçtır” ifadelerini kullandı.


ETKİLEYİCİ KONSER

Konserin ilk bölümünde, bestecinin Keman Konçertosu Dmitry Sitkovetsky'nin solistliğinde uygulandı. Konçertonun ardından, ünlü keman virtüözü Sitkovetsky bis için sahneye döndü. Sanatçı, gecenin sürprizi olarak J.S. Bach'ın “Sarabande” adlı eserini yorumladı. Konserin ikinci bölümünde Cem Mansur yönetimindeki CRR Senfoni Orkestrası, Çaykovski'nin ölümünden dokuz gün önce, ilk seslendirilişi gerçekleştirilen “6. Senfoni”yi (Patetik Senfoni) dinleyenlerin beğenisine sundu. Konser seyircinin yoğun alkışlarıyla sona erdi. Konserin ardından Başkan İmamoğlu, şef Cem Mansur'a çiçek takdim ederek, sanatçıları kuliste ziyaret etti.

Loading...