Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Çetin İpekkaya yaşamını yitirdi
Çetin İpekkaya yaşamını yitirdi
Oyuncu, yönetmen Çetin İpekkaya hayata gözlerini yumdu
Kültür Sanat 25 Nisan 2016 - 10:16

kulturservisi.com’un haberine göre; Usta sanatçı Çetin İpekkaya 79 yaşında hayata veda etti. Çetin İpekkaya'nın cenazesi Almanya, Berlin'de düzenlenecek törenin ardından toprağa verilecek.

ÇETİN İPEKKAYA KİMDİR?

Çetin İpekkaya, 1937'de Diyarbakır'da doğdu. Galatasaray Lisesi’nde öğrenciyken, 13 yaşında tiyatroya ilgi duymaya başlayan İpekkaya, 1957 yılında Genç Oyuncular’ın kuruluşunda yer almıştır. Muhsin Ertuğrul’un gayretleriyle Fransa’da yönetmenlik eğitimi bursu kazanan sanatçı, İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Fransız Filolojisinde eğitim görürken, bir yandan da Jean Villard yönetimindeki T.N.P. (Paris) te stajını yaptı. 1960 – 1963 yılları arasında Arena Tiyatrosu’nda ve Kent Oyuncuları’nın kuruluşunda ilk katılanlardan biri olarak, oyunculuk ve yönetmenlik yaptı. Küçük Sahne’de çalışmasının ardından 1963 yılında Özel Kadıköy Tiyatrosu`nu kurup yönetti. 1964 yılında Şehir Tiyatroları’nda yönetmen ve oyuncu olarak çalışmaya başladı. Bir dönem Devekuşu Kabare tiyatrosunda dersler verdi. 1967 – 1968 yıllarında “Viyana Müzik ve Sahne sanatları Akademisi Max Reinhardt Semineri”nde konuk doçent olarak görev yapan Çetin İpekkaya, 1968 – 1983 arasında İstanbul Konservatuvarında Sahne tatbikatı Öğretmeni olarak çalıştı. 1983’te Alman Değişim Akademisi’nin davetiyle Berlin’e giden sanatçı, 1984 de Berlin'de “Tiyatrom” topluluğunun kuruluşunu gerçekleştirdi ve 1988’e kadar sanat yönetmenliğini yaptı. İpekkaya bir yandan da 1988’de çalışmaya başladığı “Berlin Güzel Sanatlar Yüksek 0kulu”ndaki öğretmenliğini blok seminerler şeklinde sürdürdü.
Çetin İpekkaya, 40 yıllık sanat yaşamı içinde üç oyun yazdı, dört film ve dizide rol aldı, birçok oyunda sahne tasarımcılığı yaptı, 42 oyunda oynayıp 118 oyunda yönetmenlik yaptı. Türkiye dışında Almanya, Hollanda ve İngiltere’de çeşitli kurum ve kuruluşlarda da eğitmenlik yaptı.

YÖNETTİĞİ BAZI OYUNLAR

Bir Kadın, Ahududu, Hortlaklar, İnci, Üç Memetler, Asiye Nasıl Kurtulur?, Ayyar Hamza, İnsanlığın Lüzumu Yok, Pir Sultan, Fantazi Sevinç Getirir, Kürk Mantolu Madonna.