Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Cezmi Baskın yeni oyun için imajını değiştirdi
Cezmi Baskın yeni oyun için imajını değiştirdi
Usta oyuncu Cezmi Baskın, Picasso’nun hayatını canlandırdığı “Bir Picasso Lütfen” tiyatro oyunu ile tiyatroseverlerle buluştu. Baskın, bu oyun için bıyıklarını kesti.
Kültür Sanat 18 Mart 2019 - 11:16

Cengiz Toraman’ın yönetmenliğinde ve İzmir Halk Tiyatrosu ekibi ile birlikte hazırlanan oyunda, Picasso'nun hem sanatından hem de kendi yaşamından kesitler sunulurken, insan kalmanın daha da zorlaştığı karanlık ve baskıcı dönemlerde sanatçı olmanın zorluklarına değiniliyor.

‘BİR SANATÇININ BİN YÜZÜ VARDIR’

Picasso gibi büyük ve değerli bir sanatçının hayatından izler taşıyan bu oyunda oynadığı için heyecanlı olduğunu söyleyen Baskın, oyun için imaj değiştirerek bıyıklarını da kestirdi. Seyirciyi şaşırtsa da zaman zaman bıyıklarını kestiği dönemler olduğunu hatırlatan ünlü oyuncu, “Rol icabı bıyıklarımı kesmem gerekti ve kestim. Bu tarz değişikliklere her zaman açığım. Bir insanın bir yüzü, bir sanatçının ise bin yüzü vardır” dedi.

Cezmi Baskın’ın yeni imajı

‘SANAT HAYATIN TA KENDİSİDİR’

Özellikle komedi rollerinde izlemeye alışık olduğumuz usta sanatçı, rol seçimlerinde özellikle böyle bir ayrımı olmadığını ise “Ben oyuncuyum ve her türlü rolü oynarım. Kendimi kısıtlamam ve farklı karakterler yaratmayı severim. Sanat, hayatın ta kendisidir! Hayatın kendisini yansıtan bir oyuncu olmayı tercih ederim. O yüzden komedi ya da dram diye katı bir ayrımım yok” sözleriyle açıkladı. İzmir Sanat Sahnesi'nde seyircisiyle buluşan “Bir Picasso Lütfen” oyunu, yakın zamanda Türkiye turnesine de çıkmaya hazırlanıyor.