Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu’ndan tiyatroculara mesaj
CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu’ndan tiyatroculara mesaj
Cumhuriyet Halk Partisi İstanbul İl Başkanı Dr. Canan Kaftancıoğlu, 27 Mart Dünya Tiyatrolar Günü vesilesiyle tiyatroculara bir mektup gönderdi ve "Tiyatro, her zaman iktidara taraf olunca yüceltilen; 'yaramaz çocuk' olunca da derhal cezalandırılan bir sanat dalı olarak karşımıza çıkıyor. Her şeye rağmen Foucault’nun da dediği gibi, 'İktidarın olduğu her yerde direniş de vardır'. Baskılar tiyatroyu susturamadı, susturamayacak" dedi.
Kültür Sanat 26 Mart 2018 - 17:41

Uluslararası Tiyatro Enstitüsü'nün kararıyla Dünya Tiyatro Günü kabul edilen 27 Mart, tüm dünyada 56. kez kutlanıyor. CHP İstanbul İl Örgütü de tiyatrocularla dayanışmak ve tiyatrolara destek vermek için İstanbul'un 39 ilçesindeki devlet ve özel tiyatroları ziyaret etme kararı aldı.

CHP İstanbul İl Başkanı Dr. Canan Kaftancıoğlu da yarın Haldun Alagaş Şehir Tiyatroları Ümraniye Sahnesi'nde tiyatrocularla buluşacak. Dünya Tiyatro Günü nedeniyle bir mektup da yazarak tiyatroculara gönderen Kaftancıoğlu, şu ifadeleri kullandı:

“Ülkemiz, kültür ve sanat faaliyetlerine yönelik baskıların OHAL ile birlikte katlanarak arttığı bir dönemi yaşıyor. Sahneler, perdeleri bir daha açılmamak üzere kapatılıyor; oyunlar yasaklanıyor; oyuncular, çok sevdikleri sahnelerden uzaklaştırılıyor.

‘TİYATRO SUSTURULAMADI, SUSTURULAMAYACAK’

Siyasi iktidar, bugün birçok konuda olduğu gibi sanat alanında da kendisine yönelik muhalefeti, devlet nüfuzunu kullanarak yok etmeye, sindirmeye çalışıyor. Aslında bugün ülkemizde tiyatronun ve tiyatrocuların maruz kaldığı bu durum, tarihte egemen olmuş tüm baskıcı ve totaliter iktidarların davranışlarıyla birebir örtüşüyor. Çünkü tiyatro, her zaman iktidara taraf olunca yüceltilen; ‘yaramaz çocuk’ olunca da derhal cezalandırılan bir sanat dalı olarak karşımıza çıkıyor. Her şeye rağmen Foucault'nun da dediği gibi, ‘İktidarın olduğu her yerde direniş de vardır’. Faşizmin dünyaya egemen olmaya yaklaştığı dönem dahil olmak üzere hiçbir zaman yasaklar, baskılar tiyatroyu susturamadı, susturamayacak. Aksine, böyle dönemlerde sanat/tiyatro daha da büyür, gelişir ve mutlaka kendine akacak bir yatak bulur.

‘ATATÜRK’ÜN DEVRİMLERİ IŞIĞINDA…’

Bu topraklarda hakim olan her türlü devlet ve toplum baskısına karşı destansı bir direniş gösteren Cumhuriyet'in ilk kadın tiyatro oyuncusu Afife Jale'den aldığımız ilhamla her alanda daha cesur ve daha kararlı bir şekilde yolumuza devam edeceğiz. Mustafa Kemal Atatürk'ün kurduğu Cumhuriyet ve onun devrimleri ışığında bu karanlık günlere son verecek; sanatı ve sanatçıyı özgür, demokratik bir Türkiye ve sanat ortamıyla buluşturacağız.

Bu vesileyle büyük bir özveriyle ülkemizde tiyatroyu her daim ileriye taşıyan siz değerli emekçilerin 27 Mart Dünya Tiyatro Günü'nü kutluyor; sanat yaşamınızda sizlere sonsuz başarılar diliyorum. Daha aydınlık ve daha özgür yarınları birlikte kurmak dileğiyle…”