CHP’li belediyeden 15 bin kişilik festival: Bu da yasakçı zihniyete dert olsun

20. Munzur Kültür ve Doğa Festivali, valiliğin getirdiği çeşitli kısıtlamalara tepki olarak kent merkezinde iptal edilmişti. Yasaklamalara rağmen Pertek, Hozat ve Ovacık'ta yapılan festivallere binlerce insan katıldı. Pertek'te yaptıkları festivale 15 bin insanın katıldığını belirten Pertek Belediye Başkanı CHP'li Ruhan Alan, "Siz ne kadar engellemeye çalışsanız da biz bu yasakları dikkate almıyoruz ve türkülerimizi söylemeye devam edeceğiz. Bu da yasakçı zihniyete dert olsun" dedi.

CHP’li belediyeden 15 bin kişilik festival: Bu da yasakçı zihniyete dert olsun

Tunceli Valiliği’nin Munzur Kültür ve Doğa Festivali’ne kısıtlama kararı getirilmesi sonrasında kent merkezinde yapılması planlanan festival iptal edilmişti.

CHP’li Pertek, Ovacık ve Hozat ilçe belediye başkanları ise valiliğin kısıtlamalarına rağmen ilçelerde festivallerinin yapılacağına dair ortak bir açıklama yaptı.

Dün Pertek’te gerçekleşen ve Manuş Baba, Oğuz Aksaç gibi sanatçıların sahne aldığı festivalde 15 bine yakın vatandaş katıldı.

SÖZCÜ’ye konuşan Pertek Belediye Başkanı CHP'li Ruhan Alan, “Biz bu yasakçı zihniyete karşı kendi tepkilerimizi halaylarla, türkülerle ve Pertek ilçe meydanını dolduran on binlerce insanla göstermek istedik” dedi.

“YASAKÇI ZİHNİYETİN DAYATMALARINA KARŞI ÇIKTIK”

Munzur Kültür Festivali’nde ilk günlerde valiliğin yurt ve stadyum tahsisi etmediğini, yürüyüşü engellediğini ve gruplara sahne yasakladığını belirten Pertek Belediye Başkanı Ruhan Alan, “Bu yasaklamalara karşı kent merkezinde yapılması planlanan festival iptal edilmişti. Ancak CHP’li belediyeler olarak yasakçı zihniyetin bu dayatmalarına karşı Munzur Festivali’ni Pertek Belediyesi’nde yaptık ve 15 bin kişi bu festivale katıldı.  Bu yasakçı zihniyete karşı kendi tepkilerimizi halaylarla, türkülerle ve Pertek ilçe meydanını dolduran on binlerce insanla göstermek istedik. Çünkü festivalin kentimizde yapılmaması bu yasakçı zihniyet için istenen bir durumdu. Biz bu yasakçı zihniyetin amacına ulaşmamaları ve mutlu etmemek için festivali yaptık. Pertek ve Ovacık'ta binlerce insan sahne yasağı konulan Grup Yorum ve Grup İsyan Ateşi’nin türkülerini de söyledi. İnsanlar müzik dinlemek, panellere katılmak, dans ve tiyatrolar izlemek istiyor biz de vatandaşımızın bu taleplerine karşılık verdik” diye konuştu.

“TÜRKÜLERİMİZİ SÖYLEMEYE, HALAY ÇEKMEYE DEVAM EDECEĞİZ”

Grupların sahne yasaklanmasına ve kente sokulmamasını doğru bir tutum olmadığını belirten Alan, “Grup Yorum ve Grup İsyan Ateşi’nin konser vermesinin yasaklanması ve kente sokulmaması yanlış bir tutum. Umut ediyoruz ki ilerleyen süreçlerde bir iktidar değişikliğinde sanata hiçbir zaman yasak getirilmez insanlar kendi fikirlerini söyler ve eleştirebilir. Bu insanların en doğal hakkıdır. Az önce söylediğim gibi ilçemizde yapılan festivalE 15 bin kişi katıldı. Bu katılım yasakçı zihniyete en büyük cevaptır. Siz ne kadar engellemeye çalışsanız da sanatçıları yasaklasanız da bizler bu yasakları dikkate almıyoruz ve  türkülerimizi söylemeye, halaylarımızı çekmeye devam edeceğiz. Bu da yasakçı zihniyete dert olsun” ifadesini kullandı.

Loading...