Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Cihat Aşkın’dan ‘Türk Valsleri’
Cihat Aşkın’dan ‘Türk Valsleri’
Türkiye'nin en önemli keman virtüözlerinden Cihat Aşkın’ın yeni albüm projesi 'Türk Valsleri', Zorlu PSM'de 15 Şubat akşamı seyircinin karşısına çıkıyor.
Kültür Sanat 7 Şubat 2019 - 12:23

Cihat Aşkın’ın yeni projesi Türk Valsleri'nin düzenlemelerini besteci ve orkestra şefi Oğuzhan Balcı yaptı. 15 Şubat’taki konserde Görkem Ezgi Yıldırım ve Hakan Aysev konuk sanatçı olarak yer alacak.

Cihat Aşkın Türk Valsleri projesiyle ilgili şöyle dedi:

“İtalyan maestronun yönetimindeki bando İstanbul'un meydanlarında çalmaya başladı. Güzel melodiler şehrin her tarafında yansımaya devam ederken bu duruma içten içe üzülen kıymetli Türk bestekarlarından Dede Efendi cesaretle ortaya çıkarak bir iddia ile ‘Bunu ben de yaparım' dedi ve oturdu bir çırpıda ‘Yine Bir Gülnihal' isimli valsi besteledi. Dünyayı kasıp kavuran Viyana valslerinin yanında bu naif romantik ilk Türk valsi oldu. Daha sonra diğer bestekârlar onu takip ettiler. Tıpkı diğer danslar gibi Türk valsleri de yeni toplumun içinde yer almaya başladı. Cumhuriyet devrinden sonra hızla artan balolarda söylenen ve çalınan valsler Yeşilçam filmleri ile 20. yüzyıla doğru nostaljik melodileri bize aktardı.”