Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Çin hükümeti, muhalif sanatçı Ai Weiwei’nin stüdyosunu yıktı 
Çin hükümeti, muhalif sanatçı Ai Weiwei’nin stüdyosunu yıktı 
Çin hükümetine karşı yaptığı açıklamalar dolayısıyla Pekin yönetiminin tepkisini çeken Ai Weiwei'nin çalıştığı stüdyosu yıkıldı.
Kültür Sanat 5 Ağustos 2018 - 14:42

Instagram üzerinden yaşananları paylaşan Weiwei, Pekin’deki stüdyosunun hiçbir gerekçe gösterilmeden yıkıldığını duyurdu. Pekin’in biraz dışında yer alan Songzhuang bölgesinde yer alan stüdyonun kira kontratının sona erdiği ifade edildi. Weiwei’nin birçok işinde kullandığı stüdyonun değil, sanatçının eserlerini depolamak için tuttuğu stüdyonun yıkıldığı açıklanırken, Çinli sanatçı AFP’ye konuştu.

ESERLERİ KURTARAMADI

Weiwei, “Binaya gelip önce kapıları ve daha sonra da pencereleri sökmüşler. Kimseye haber vermediler. İçeride çok sayıda sanat eseri vardı fakat onların hiçbirini kurtaramadık” ifadesini kullandı.

‘OTORİTER TOPLUMUN KARAKTERİ’

Çin yönetimi olayla ilgili bir açıklama yapmazken olaya tepki gösteren Weiwei, “Bu otoriter bir toplumun karakteridir. İstediklerini yapabiliyorlar ve bunun sonucuna katlanan da sen oluyorsun. Kimse şu an için neden yıkıldığına dair bir açıklama yapmadı” dedi.

 

Son güncelleme: 14:43 - 05.08.2018