Sözcü Plus Giriş

Çin hükümeti, muhalif sanatçı Ai Weiwei’nin stüdyosunu yıktı 

Çin hükümetine karşı yaptığı açıklamalar dolayısıyla Pekin yönetiminin tepkisini çeken Ai Weiwei'nin çalıştığı stüdyosu yıkıldı.

null
Güncellenme: 14:43, 05/08/2018
Çin hükümeti, muhalif sanatçı Ai Weiwei’nin stüdyosunu yıktı 

Instagram üzerinden yaşananları paylaşan Weiwei, Pekin’deki stüdyosunun hiçbir gerekçe gösterilmeden yıkıldığını duyurdu. Pekin’in biraz dışında yer alan Songzhuang bölgesinde yer alan stüdyonun kira kontratının sona erdiği ifade edildi. Weiwei’nin birçok işinde kullandığı stüdyonun değil, sanatçının eserlerini depolamak için tuttuğu stüdyonun yıkıldığı açıklanırken, Çinli sanatçı AFP’ye konuştu.

ESERLERİ KURTARAMADI

Weiwei, “Binaya gelip önce kapıları ve daha sonra da pencereleri sökmüşler. Kimseye haber vermediler. İçeride çok sayıda sanat eseri vardı fakat onların hiçbirini kurtaramadık” ifadesini kullandı.

‘OTORİTER TOPLUMUN KARAKTERİ’

Çin yönetimi olayla ilgili bir açıklama yapmazken olaya tepki gösteren Weiwei, “Bu otoriter bir toplumun karakteridir. İstediklerini yapabiliyorlar ve bunun sonucuna katlanan da sen oluyorsun. Kimse şu an için neden yıkıldığına dair bir açıklama yapmadı” dedi.

 

İlginizi ÇekebilirÇinli sanatçı Ai Weiwei sergisi İstanbul'dan sonra Mardin'deÇinli sanatçı Ai Weiwei sergisi İstanbul'dan sonra Mardin'de
Yayınlanma Tarihi:14:42,