Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Çinli Bakan Shugang Troya Antik Kenti’ni ziyaret etti
Çinli Bakan Shugang Troya Antik Kenti’ni ziyaret etti
Çin Halk Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanı Luo Shugang, "2018 Troya Yılı" etkinlikleri kapsamında Troya Antik Kenti'ni ziyaret etti. Shugang, Troya'nın Çin'de çok meşhur olduğunu belirterek, "Çin'in hemen hemen her ailesi, buraya ait hikayeleri biliyor" dedi.
Kültür Sanat 11 Temmuz 2018 - 11:42

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın töreni için Türkiye’ye gelen Bakan Luo Shugang, Troya Antik Kenti’nin UNESCO tarafından ‘Dünya Kültür Mirası Listesi’ne kabulünün 20. yılı kapsamında 2018’in ‘Troya Yılı’ ilan edilmesi dolayısıyla Çanakkale’ye geldi. Antik kenti gezen Bakan Shugang, Troya Antik Kenti Kazı Heyeti Başkanı ve Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Öğretim Üyesi Prof. Dr. Rüstem Aslan’dan alan hakkında bilgi aldı.

Shugang, “İki ülke arasında turizm alanındaki işbirliğini daha da hızlandırmak için çaba sarf ediyoruz. Geçen sene Türkiye’e gelen Çinli turist sayısı yüzde 48 büyüdü. Bu senenin ilk yarısında ise buraya gelen Çinli turist sayısı yüzde 100 arttı.” diye konuştu.

troya
‘TROYA, ÇİN’DE ÇOK MEŞHUR’

Bakan Shugang Çin’deki her ailede Troya ile ilgili bir hatıra bulunduğunu belirterek, şöyle devam etti: “Buraya gelen Çinli turistlerin çoğu Çanakkale ve Troya’yı ziyaret etti. Troya, Çin’de çok meşhur. Çin’in hemen hemen her ailesi, buraya ait
hikayeleri biliyor. Bu senenin nisan ayında Çin’de Türkiye Turizm Yılı’nın açılışında, Türkiye’nin turizm açılışında Kültür ve Turizm Bakanlığı özel olarak Anadolu Ateşi’yle Çin’de Troya hakkında gösteriler yaptı. Ve Çin’de çok büyük yankı buldu” dedi.

AA