Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Çoban Mustafa, heykelleriyle dikkat çekiyor
Çoban Mustafa, heykelleriyle dikkat çekiyor
Uzun yıllar çobanlık yapan 78 yaşındaki Mustafa Kaya Yılmaz, 27 yıldır heykel sanatıyla uğraşıyor. Bin 200 liralık maaşının 800 lirasını heykel yapmak için harcadığını belirten Yılmaz'ın en büyük hayali eserlerini müzede sergilemek.
Kültür Sanat 27 Nisan 2017 - 11:38

İzmir’in Bergama İlçesi Çamavlu Mahallesi’nde yaşayan Yılmaz, 27 yıldır granit taşları yontarak heykel ve rölyefler yapıyor. Bağkur emeklisi olan Yılmaz, eserlerini evinin çevresinde sergiliyor. Bugüne kadar hiçbir eserinin satın alınmadığını anlatan heylektraş, 8 yaşında İzmir’e geldiğini, uzun yıllar çobanlık ve inşaat işçiliği yaptığını anlattı. Yılmaz, bugüne kadar Osmanlı sultanlarından Kurtuluş Savaşı kahramanlarına, Atatürk’ten Lenin’e, Adnan Menderes’ten Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğana kadar pek çok ismi eserlerine taşıdı. Yılmaz’ın yapıtları arkeolojik kazılarda çıkan eserleri andırıyor.

cobanheykelKENDİ KENDİNE ÖĞRENDİ

Heykel yapmak için hiçbir eğitim almadığını ifade eden Yılmaz, “En büyük hayalim eserlerimi koyabileceğimi bir müze kurmak. Aylık bin 200 liralık emekli maaşımın 800 lirasını heykel yapımına harcıyorum. Eserlerime kimi mesajları da ekliyorum. Örneğin el ele vermiş üç aslan rölyefinin üzerinde ‘2 bin yılına giderken aslanlar el ele vermiş barış içinde yaşıyor. Dileriz dünyandaki her canlı barış içinde yaşar’ diye yazdım“ dedi.