Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Çocuklar Küçük Prens okuyarak büyüyor
Çocuklar Küçük Prens okuyarak büyüyor
D&R'ın 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı için 29 şehirdeki 154 mağazasına dayandırarak gerçekleştirdiği araştırma, Türkiye'de çocukların eğlence alışkanlıklarını ortaya koydu. Verilere göre çocuklar en çok Küçük Prens kitabını okudu, Karlar Ülkesi'ni izledi.
Kültür Sanat 24 Nisan 2017 - 14:56

Araştırmanın sonuçlarına göre Türkiye'de en çok alışveriş İstanbul, Ankara ve İzmir'de yapıldı. 3-14 yaş arasındaki çocukların baz alındığı araştırmada için yapıldı. Sonuçlar, son bir yılda en çok Küçük Prens ve Saftirik Greg'in Günlüğü serisinin okunduğunu ortaya koydu. Film kategorisinde ise en çok Karlar Ülkesi, Minyon'lar ve Kayıp Balık Dori’nin satıldığı görülürken, oyuncak alanında da Lego’nun zirvede yer aldığı dikkat çekti.

kidsreadingİşte, D&R’ın 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı için gerçekleştirdiği araştırmanın sonuçları…

Yılın eğlence modası Harika Kanatlar: Yılın en çok satılan eğlence oyuncağı Harika Kanatlar oldu. Stres Çarkı ve modern topaç takip eden oyunlar oldu.

En çok izlenen film Karlar Ülkesi: Çocukların animasyon filmlerinin tamamına ilgi gösteriyor. Bu alanda en çok izlenen film Karlar Ülkesi (Frozen) olurken, Minyonlar ve Kayıp Balık Dori de ilk üçte yer alıyor.

frozenEn çok 3-14 yaş için alışveriş yapılıyor: D&R mağazalarında yıl içinde en çok 3-14 yaşındaki çocuklar için alışveriş yapıldı. Çocuklar mağazada kendi seçimlerini kendileri yapıyor.

En çok satış Marmara'da: Alışverişlerin yüzde 50’sine yakını Marmara Bölgesi’nde gerçekleşiyor. İller bazında ise sıralam İstanbul, Ankara ve İzmir şeklinde gerçekleşiyor.

Deney ve keşif kitlerine yoğun ilgi: Okul çağındaki çocuklar keşif ve bilim setlerine yönelik yoğun ilgi gösteriyor. Bilim ve deney setleri, el becerisi aktivite setleri, kimya, mikroskop gibi setler en çok tercih edilenler arasında yer alıyor.

kucuk-prensEdebiyatı seviyorlar: Çocuk kitapları son bir yılda yüzde 39’luk bir artış gösterdi. Çocukların en çok tercih ettiği edebiyat eserleri ise Küçük Prens ve Saftirik Greg'in Günlüğü.

Satışların yüzde 20'si çocuklara: D&R'ın yıl içinde yaptığı toplam satışın yüzde 20'si çocuklar ürünlerinde gerçekleşti.

En sevdikleri figür Minişler: Çocuklar, figür oyuncukları arasında en çok Minişler, Shopkins (cicibici), Hot Wheels ve My Little Pony’yi tercih etti.

Lego’ya olan ilgi bitmiyor: 7’den 70’e herkesin tanıdığı Lego, çocukların en sevdiği oyuncaklar listesinde zirvede bulunuyor.

lego