Çocuklarla birlikte okumak için: ‘Mucize’ kitapları

Geçtiğimiz hafta vizyona giren çok sevimli, iyi niyetli ve örnek bir aile filmi olan 'Mucize'yi (Wonder) edebiyat dünyasını iyi takip edenler 2016’dan beri biliyorlar aslında. Ülkemizde Pegasus yayınları tarafından basılan 'Mucize'nin romanı neredeyse iki yıldır kitapçılarda en çok satanlar raflarında bulunabilmekte.

Çocuklarla birlikte okumak için: ‘Mucize’ kitapları

Asıl işi grafik tasarımcılığı olan R.J. Palacio adlı yazarın ilk kitabı ‘Mucize’. Aslında evli ve iki çocuklu bir anne olan yazarın yıllarca yaptığı iş kitap kapağı tasarlamakmış. Birkaç yıl önce bir dondurmacı dükkanında sıra beklerken önünde duran bir çocukla kurduğu iletişim ona ‘Mucize’yi yazmasında ilham kaynaklığı yapmış.

‘Mucize’, insanların farklı olandan korkması ya da onu kendinden uzak tutma çabasının ne kadar ön yargılı ve ayrımcı bir bakış açısı olduğunu çok güzel anlatan bir hikayeye sahip. Romanda tam 27 ameliyat geçirmesine rağmen doğuştan gelen bir yüz deformasyonuna sahip 10 yaşındaki August (ona ailesi kısaca Auggie diyor hep) hayatının en önemli dönemine girmek üzeredir. Dört yıldır evde annesi tarafından eğitilen Auggie artık 5. sınıfta normal bir okula başlayacaktır.

basliksiz-1

Stehpen Chbosky’nin yönetmenliğini üstlendiği Mucize (Wonder) sinemaseverlerin beğenisini topladı.

10-12 yaşlarındaki çocukların içlerindeki bencilliklerini, kendi egolarını keşfettikleri ve bazılarının da bunlara teslim olmaya ilk başladıkları dönemlerdir. Biz de iyi yürekli, ailesi tarafından her daim sevgiyle kuşatılarak büyütülmüş olan Auggie'yi tam bu zamanlarda bu çocukların arasında var olma savaşı verirken takip etmeye başlıyoruz.

Palacio'nun romanını güzelleştiren detaylar, sadece hikayesinin samimiyeti ve romanın sıcak, akıcı dili değil. Yazar bu hikayeyi sadece Auggie'nin bakış açısıyla anlatsaydı bu kadar vurucu olamazdı. Sekiz bakış açısının birbirinden ayırdığı sekiz ayrı bölümde tasarlanmış roman. Bunlardan üçü Auggie'nin bakış açısıyla anlatıyor olayları, diğer bölümler Auggie'nin etrafındaki diğer çocukların, ablası Olivia'nın ve onun arkadaşı Miranda'nın bakış açısıyla yazılmış. Yani roman çocukların tarafından hiç ayrılmıyor, büyüklerin dünyasını da yine onların penceresinden anlatıyor.

Palacio çocuk dünyasını çok iyi gözlemlemekle kalmamış onu çok akıcı bir dille ele almayı da çözmüş. Hem çocuklara hem de büyüklere hitap edebilirken hem komik, hem de duygusal olabilmek pek kolay değil.

mucize_ve_ben
‘Mucize’nin kitabı film uyarlamasında anlatmaya vakit olmayan birçok detayı barındırıyor ama daha fazlasını isteyenler için Palacio'nun bir sürprizi daha var. Bu sene içinde çıkan bir diğer Mucize kitabı ‘Mucize ve Ben: Üç Mucizevi Hikaye’de Auggie'nin ilk kitapta anlatılan hayatında yeterince ele alınamamış üç farklı karakter anlatılıyor. İlki okulda Auggie'ye kötü davranan zengin çocuk Justin. Onun hikayesine zorba çocukların neden zorbalıkla bu kadar ilgili olduklarını anlamak mümkün. İkinci hikaye Auggie'nin daha küçüklüğüne şahit olmuş ama esas kitabın hemen başında başka bir şehre taşınan en yakın arkadaşı Christopher'ın, üçüncü hikaye de yine Auggie'yle aynı okula giden ve oyunculukla uğraşan ‘sapsarışın' Charlotte'ın dünyasını ve onların gözünden Auggie'nin yaşadıkları anlatılmakta.

365gun_mucize
Auggie'nin hikayesini çok seven okurların pozitif düşüncelerine katkı sağlayabilecek, okuyan kişilere umut ve motivasyon veren, cesaret, arkadaşlık, özgüven ve nezaketle ilgili söylenmiş özlü sözlere ayrılmış ‘365 Gün Mucize’ adlı kitap da güzel tasarlanmış bir kolaj kitap. Her güne bir özlü söz olacak şekilde Ghandi'den Tolkien'e; Mark Twain'den Victor Hugo'ya; John Lennon'dan Bob Marley'e kadar pek çok ünlü isimden son derece anlamlı alıntılar yapılmış. Hem romandan hem de bu kitaptaki birkaç özlü sözün de içinde bulunduğu çizgili bir defter de kitapçılarda bulunabilmekte. Bu defter çocukların günlük olarak kullanmak isteyebilecekleri ‘Mucize’ kitaplarının tasarımlarını aynen devam ettiren bir defter.

Zaten grafiker olan R.J. Palacio'nun yaşı daha küçük olan çocuklar için tasarladığı ‘Hepimiz Mucizeyiz’ adlı öykü kitabı ise okumayı daha yeni söken çocuklara minik bir nezaket dersi vermekte.

mucize_1Film uyarlamasında da çok güzel bir şekilde işlenen “Haklı olmakla nazik olmak arasında bir seçim yapmak zorunda kalırsan, nazik olmayı seç” temasının her bir ‘Mucize’ ürününde yer aldığını görebilirsiniz.

‘Mucize’ kitaplarının her biri okumayı seven çocuklar ve onların anne-babaları için güzel okuma seçenekleri sunmaktalar. Artık nezakete sadece çocukların değil, hepimizin de ihtiyacı yok değil mi zaten?

Nazik olmayı seçmek! İlginizi Çekebilir Nazik olmayı seçmek!