Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
CRR 2. Akademik Bağlama Günleri başlıyor
CRR 2. Akademik Bağlama Günleri başlıyor
İBB Cemal Reşit Rey Konser Salonu, birbirinden değerli bağlama virtüözlerin, müzisyenlerin ve alanında uzman akademisyenlerin katılacağı 'CRR 2. Akademik Bağlama Günleri'ne ev sahipliği yapacak
Kültür Sanat 1 Nisan 2017 - 13:48

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Kültür Daire Başkanlığı Kültürel Etkinlikler Müdürlüğü bünyesinde çalışmalarını sürdüren Cemal Reşit Rey Konser Salonu (CRR), iki gün sürecek olan ‘CRR 2. Akademik Bağlama Günleri’nde; Mehmet Erenler, Erol Parlak ve Nida Ateş'in yanı sıra genç müzisyenleri de konuk edecek. Programda konserlerin yanı sıra ustalık sınıfları ve paneller de düzenlenecek.

crr2

CRR 2. Akademik Bağlama Günleri, çalışmalarında genel olarak Anadolu’nun kültürel zenginliğini vurgulayan, insanı esas alan ve kültürel çeşitlilikleri ifade eden Prof. Dr. Erol Parlak'ın ustalık sınıfı ile 4 Nisan Salı günü 12.00'de başlayacak. Akabinde 15.00'te “Bağlama Eğitimi-Yöntem ve Yaklaşımlar” adlı panel düzenlenecek. Oturum başkanlığını Prof. Adnan Koç'un yapacağı panele; Doç. Dr. Attila Özdek ve Dr. Savaş Ekici konuşmacı olarak katılacak. Sonrasında genç sanatçılarımızda Özge Çam, Evrim Yener, Gökhan Karakaya ve Ramazan Bağgül 17.00'de CRR fuaye alanında konser verecek. Etkinliğin ilk günü, Anadolu kültürünü ve müziğini özümsemiş yılların getirdiği tecrübesiyle Erol Parlak ile bağlama üzerinde yaptığı çalışmalarla dikkat çeken öğrencisi Sinan Ayyıldız'ın birlikte verecekleri konserle tamamlanacak. Bu kaçırılmayacak konser, 20.00'de gerçekleşecek.

crr3

Etkinliğin ikinci günü ise çalış üslubu ve icra yetkinliği açısından benzersiz bir tavrı olan bağlama üstadı Mehmet Erenler'in ustalık sınıfı ile 5 Nisan Çarşamba 12.00'de başlayacak. Daha sonra 15.00'te ‘Geçmişten Geleceğe Bağlama’ adlı panel gerçekleşecek. Panele; Dr. Deniz Güneş ile öğretim görevlisi Ahmet Tunç Buyruklar konuşmacı olarak katılacak. Ardından ülkemizin genç bağlama sanatçılarından Erhan Uslu, Tuğçe Akyıldız, Ozan Baysal ve Cem Doğan fuaye alanında 17.00'de konser verecek. Bağlama günleri, hem bağlama çalışı hem de sesi ile büyük beğeni kazanan Nida Ateş'in 20.00'de vereceği ‘Ustalardan Türküler’ başlıklı konseri ile son bulacak.

CRR 2. Akademik Bağlama Günleri kapsamında gerçekleşecek olan fuaye konserleri, paneller ve ustalık sınıfları ücretsiz olarak yapılacaktır.