“Daha iyi bir insan olmak için kitap okumalıyız”

Ziyaretçi, etkinlik ve katılım sayısı olarak Türkiye’nin en büyük fuarı olan Kocaeli Kitap Fuarı kapılarını açtı. İstanbul’a yarım saat mesafedeki fuar 27 Nisan-5 Mayıs tarihleri boyunca kitapseverleri misafir edecek. Fuarın onur konuğu Ayşe Kulin, "Daha iyi bir insan olmak için kitap okumalıyız" dedi.

“Daha iyi bir insan olmak için kitap okumalıyız”

Uğur ENÇ – KOCAELİ

Türkiye'nin ziyaretçi sayısı, etkinlik ve katılımcı açısından en büyük kitap fuarı olan Kocaeli Kitap Fuarı, bu yıl 11. kez kapılarını açtı. Kitapları satış rekorları kıran Ayşe Kulin'in onur konuğu olduğu 11. Kocaeli Kitap Fuarı'nın açılışı Uluslararası Fuar Merkezi'nde gerçekleşti. Bu yılki ana teması ‘'Roman ve Hikaye'' olarak belirlen fuarın açılışında konuşan yazar Ayşe Kulin 11. kez Kocaeli Kitap Fuarı'na katıldığına dikkat çekerek, ”Onur konuğu olarak Kocaeli Kitap Fuarı'nda bulunmaktan gurur ve mutluluk duyuyorum. Daha iyi bir insan olabilmek için kitap okumalıyız. Roman, şiir, edebiyat ve öykü okumalıyız” dedi.

ŞEHİT ÖĞRETMEN KUYUCU UNUTULMADI

Bu yıl fuar alanında bulunan kitap kumbarasına ziyaretçiler tarafından atılacak kitaplar, Gebze'de öğrencisi tarafından şehit edilen öğretmen Necmettin Kuyucu adına toplanacak. “Gençler, Elinizden Gelen Kitap Olsun” kampanyasıyla kumbarada birikecek kitaplar, şehit öğretmen Kuyucu'nun okulunda yapılacak kütüphaneye verilecek. Kumbaraya ilk kitabı ise şehit öğretmen Kuyucu'nun ailesi ve mesai arkadaşları atacak. Öğretmenler topluca kumbaraya kitap bırakarak, farkındalık oluşturacaklar. Memur-Sen işbirliği ile yürütülecek olan kitap bağış kampanyasına yoğun bir katılım bekleniyor.


Bu yıl ilk kez düzenlenecek ‘'Arabada Sinema'' etkinliği kapsamında Uluslararası Fuar Merkezi'nin otoparkında özel bir düzenek hazırlanacak. Unesco tarafından ilan edilen Dede Korkut yılı nedeniyle fuar alanında Büyükşehir Belediyesi Tiyatro Müdürlüğü tarafından bir sahne oluşturulacak. Burada her gün Dede Korkut temalı tiyatro oyunları sahnelenecek.

SEVİLEN YAZARLAR BU FUARDA

11. Kocaeli Kitap Fuarı'na aralarında İlber Ortaylı, Ercan Kesal, Beyazıt Akman, Pelin Çift-Erhan Altunay, Canan Karatay, Hatice Kübra Tongar, Nevzat Tarhan, Serdar Tuncer, Nurullah Genç, Erol Erdoğan, Sinan Yağmur, Sultan Tarlacı, Mete Yarar, Ataol Behramoğlu, Melih Tuğtağ, Mustafa Özel, Şermin Yaşar, Hayati İnanç, Bahadır Yenişehirlioğlu, Ahmet Şimşirligil, Kahraman Tazeoğlu, Ahmet Ümit, Kelam Sayar/Erol Göka, Nedim Saban, Erhan Afyoncu, Ahmet Şerif İzgören, Aret Vartanyan, Yusuf Kaplan, Cem Seymen, Nedim Şener/Ferhat Ünlü, Tarık Tufan, Abdullah Ağar, Erem Şentürk, Semih Kaplanoğlu, Ayşe Böhürler, Enver Aysever/Eran Aysan, Hakan Çelik, Canan Tan, Cem Kınay, Cansu Canan, Leyla İpekçi, Veyis Ateş gibi tanınmış yazar, gazeteci, akademisyen ve düşünür katılacak.

Kocaeli Kitap Fuarı, 10 senede 4 milyon 604 bin ziyaretçi sayısına ulaşmıştı.