Dayanışmanın kökleri bu kitapta

Michael Tomasello, Alfa Yayınları’ndan çıkan Neden Ortaklıklar Kurarız? adlı kitabı ile insanlarda ortaklaşmacılığın ve dayanışmanın kökenlerine değiniyor.

Dayanışmanın kökleri bu kitapta

Michael Tomasello, Alfa Yayınları etiketiyle okurlarla buluşan ‘Neden Ortaklık Kurarız?’ kitabında çocuklarla yaptığı gelişimsel çalışmaların yanı sıra, insan-dışı diğer primatlarla yaptığı deneysel çalışmalar sonucunda sosyal ilişkilerin, sosyal bilişin ve insana özgü ortaklık kabiliyetlerinin gelişimsel ve evrimsel süreçlerini anlamamıza katkı sunuyor.

Binlerce yıldır doğamızın kökenleri üzerine yorumlarda bulunmakta ve cevaplar aramaktayız. Eski zamanlarda insan doğası tanrıların yansıması olarak görülüyordu. İnsanlar kendi yarattıkları tanrılara verdikleri insani özellikleri geri yansıtarak, kendilerinde tanrıların doğasını görmekteydi. Darwin'le birlikte doğanın bir parçası olduğumuzu anladık. Peki etrafımızdaki doğada insani özellikler var mı? Ya da insan doğasının özellikleri diğer hayvanlarda var mı? İşte uzun süreden beri askıda duran bu temel sorunun cevapları nihayet verilebiliyor. Bu kitabın, toplumsal ilişkilerin, toplumsal bilişin ve insana özgü ortaklık kabiliyetlerinin gelişimsel ve evrimsel süreçlerini anlamamıza büyük katkıları olacak.

Loading...