Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
‘Dedektif’ ve ‘casus’ makinelere büyük ilgi
‘Dedektif’ ve ‘casus’ makinelere büyük ilgi
Türkiye'nin en büyük, dünyanın ise üçüncü büyük Fotoğraf Makinesi Müzesi'ndeki en eski fotoğraf makinesi 1876 tarihli. Müzeyi her gün yüzlerce kişi ziyaret ediyor. En çok ilgiyi ise 'casus' ve 'dedektif' makineleri görüyor. 
Kültür Sanat 1 Ocak 2018 - 14:01

Malatya Büyükşehir Belediyesi tarafından geçtiğimiz Eylül ayında, Sanat Sokağı’ndaki 2 katlı ahşap bir evde oluşturulan Fotoğraf Makinesi Müzesi’nde en eskisi 1876, en yenisi 2010 yılında üretilen fotoğraf makineleri sergileniyor.

Müzede, koleksiyonerler tarafından 29 yılda toplanan bin 965 fotoğraf makinesi, 3 bin 500 aksesuar, film yıkama ve kart baskı laboratuvarları, nostaljik sinema salonu yer alıyor. Körüklü, filmli ve dijital fotoğraf makinelerinin sergilendiği müzede en fazla ilgiyi ‘casus’ ve ‘dedektif’ makinelerin bulunduğu bölüm çekiyor.
fotograf5
Fotoğraf makinelerinin gelişim serüveninin görülebileceği müzeye gösterilen ilgiden mutlu olduklarını belirten Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır, “Ahşap makinelerden tutun körüklü makinelere, vatandaşlar büyük ilgi gösteriyor. Casus makineler burada en çok ilgiyi gören makineler. Türkiye’nin en büyük müzesi özelliğine sahibiz” dedi.

fotograf4
Müze koleksiyoneri ve sorumlusu Baki Tamer Selçuk da makinelerin sergilenmeye başlamasıyla müzeye gösterilen ilginin kendisini mutlu ettiğini ifade etti. DHA

fotograf3