Devlet Opera ve Bale Genel Müdürü Selman Ada açığa alındı

Devlet Opera ve Balesi (DOB) Genel Müdürü Selman Ada, açığa alındı. Açığa alınma gerekçesi hakkında başlatılan bir soruşturma olan Ada, emekliliğini istedi.

Devlet Opera ve Bale Genel Müdürü Selman Ada açığa alındı

DOB Genel Müdürü Selman Ada, açığa alındı. Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş'un göreve geldikten sonra ilk açığa alınan bürokrat olan Ada ile ilgili “kendi eserlerini sahneye taşıyarak gelir elde ettiği” iddia ediliyordu. Hakkında açılan başka bir soruşturma nedeniyle açığa alınan Ada ile ilgili DOB’un internet sitesinde ‘birinciler birincisi', ‘Türkiye'nin aydınlık yüzü', ‘dünyaya açılan ilk Türk opera bestecisi' gibi ifadeler kullanılıyordu.

Cumhuriyet’te yer alan habere göre, Ada’nın önce ‘görevden alındığı' ancak ‘görevden alındı' yazısı karşısında ‘emeklilik dilekçesini' verdiği belirtilirken, Kültür ve Turizm Bakanlığı şimdi Ada'nın ‘emekli' olmasını bekleyecek. Kültür ve Turizm Bakanlığı Personel Dairesi Başkanı Ahmet Yılmaz’ın dün DOB Genel Müdürlüğü'nde Ada’ya “görevden alındığına ilişkin yazıyı” sunduğu, Şubat ayında ‘yaş haddinden' emekliye ayrılmak zorunda kalacak olan Ada'nın da bu durum karşısında karşı hamle olarak hemen emeklilik dilekçesi verdiği öğrenildi.

108 BİN TL TELİF ÖDEMESİ ALMIŞ

Son dönemde tartışmalı kararlara imza atan Ada, kendi eserini sahneye taşıyarak, telif elde etmişti. Bu durum üzerine Sayıştay da DOB Genel Müdürlüğü'nün 2015 Denetim Raporu'nda, Ada'yı yakın takibe almış, eserlere yüksek oranda telif ücreti aldığına dikkat çekilmişti. 2015-2016 sezonunda 4 eserini 53 temsilde sahneleyen Ada'nın toplam 108 bin 620 TL telif ödemesi aldığı, atadığı müdürlerle telif sözleşmesi yapmasının Kamu İhale Yasası'na aykırı olduğu ve farklı il müdürlüklerinde sahnelenen aynı temsillerin dönüşümlü olarak sunulması yerine ayrı ayrı sahne ve kostüm yapıldığı tespitlerine de yer verilmişti. Ayrıca Ada’nın 2015'te Ziraat Bankası ile imzaladığı sponsorluk sözleşmesi, İstanbul’da deniz manzaralı odada geceliği 650 Euro'dan üç gece kalması gibi olaylar da rapora girmişti.

MÜDÜRLÜKLERE ‘HARCAMA YAPMAYIN’ DEMİŞTİ

Bu yılın Mayıs ayında il müdürlüklerine yazı gönderen Ada, kapsamında elektrik, su, doğalgaz, telefon, internet, temizlik hizmeti alımı gibi zorunlu giderler dışında harcama yapmamaları, yıl sonuna kadar yeni turne düzenlememeleri talimatını da vermişti. Ada'nın göreve geldiği 2014 yılından itibaren yaptığı atamalar da ‘tartışmalara' neden olmuştu. Ada, sadece 3 yılda 30'u aşkın yöneticiyi görevden almıştı.

Devlet Opera ve Balesi'nde ekonomik kriz! Turneler iptal edildi İlginizi Çekebilir Devlet Opera ve Balesi'nde ekonomik kriz! Turneler iptal edildi
İstanbul Devlet Opera ve Balesi'ne 46 bin Euro ceza İlginizi Çekebilir İstanbul Devlet Opera ve Balesi'ne 46 bin Euro ceza

Opera ve bale salonları boş kaldı İlginizi Çekebilir Opera ve bale salonları boş kaldı
Loading...