Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Devlet Opera ve Balesi akortları dışarıya yaptırdı, 39 bin 563 TL ödedi!
Devlet Opera ve Balesi akortları dışarıya yaptırdı, 39 bin 563 TL ödedi!
Sayıştay’ın Eylül 2018 raporunda, 20 adet piyanonun akordunun kurumun piyano akortçularına değil, dışarıya yaptırıldığı ve 39 bin 563 TL ücret ödendiği yer aldı.
Kültür Sanat 9 Kasım 2018 - 14:38

Cumhuriyet’ten Selda Güneysu’nun haberine göre, Sayıştay’ın Eylül 2018 raporunda, İDOB Müdürlüğü bünyesinde yer alan 20 adet piyano için kurumun piyano akortçuları değil, özel bir şirketin akortçuları tercih edildi. Tüm piyanolar için yılda iki defa, altı adet piyano için ise her hafta olmak üzere ayda dörder defa özel bir şirketten hizmet alındı. Toplamda 39 bin 563 TL ödeme yapıldı. Raporda, “Kurumun diğer illerde piyano akortçularını piyanoları akort yapılması için geçici görevlendirme yapmaları gerekirken, dışarıdan hizmet satın alarak, 39 bin 563 TL ödeme yapılmıştır. Genel olarak piyano akortçusu olmayan müdürlüklerde diğer illerden kurum akortçusu görevlendirilerek veya sadece ihtiyaç halinde hizmet satın alınmamıştır. Piyano akortçusu olamayan il müdürlükleri, piyano için her hafta akort yaptırmamakta, sadece ihtiyaç olduğunda yaptırılmaktadır. Piyanoların her hafta akort yaptırılması yerine ihtiyaç oldukça kurumun maaşlı personeli tarafından yaptırılmasının daha uygun olacağı düşünülmektedir” denildi.

İDOB Müdürlüğü'nden söz konusuyla ilgili gelen yanıt ise şöyleydi: “Müdürlüğümüz akortçusu Levent Conker, 20 Şubat 2017 tarihinde emekli olmuştur. Başka bir akortçu olmadığı için personel temin edilinceye kadar dışarıdan hizmet alımı yoluyla ihtiyacın karşılanması düşünülmüştür. Bunun nedenleri ise kurum akortçusu zamanında ilgili piyanoların sadece akortlarının yapıldığı, ufak basit malzeme ve tutarlar ile kullanılabilecek aletlerin pasif konumda bırakılarak bir köşede atıl durumda bekletildiği görülmüştür. Bu ihtiyacın dışarıdan (Firmadan) temin edilmesi sonucu ise piyanoların sözleşme kapsamında sadece rutin bakımları ile yetinmemiş, bazı hizmetleri ücretsiz olarak yapmıştır.

“DOĞRUDAN TEMİN HİZMET ALIMIYLA YAPILACAK”

Emekli olan personele ise geriye dönük ödenen bir yıllık ücretler (maaşlar) toplamı 65 bin 147 TL olduğu görüldüğünde, müdürlüğümüzün kamu kaynaklarının etkili ve verimli kullanılmasında isabetli bir karar verdiği anlaşılacaktır. Sayıştay denetçimizin uyarıları üzerine, 28 Şubat 2018 tarihi itibarıyla sözleşme süresi bitmiş ve ‘Piyano Akort ve Bakım Sözleşmesi' (yenilenmemiş) yapılmamıştır. Bundan böyle piyano akort hizmeti, personel açığı giderilene kadar, ihtiyaç halinde ve ihtiyaç duyulan piyanolar için ‘Doğrudan Temin Hizmet Alımı' yoluyla yapılacaktır.”

“HER HAFTA AKORT YAPILMAZ”

Sayıştay, ise müdürlüğün gönderdiği bu yanıtı “yeterli görmeyerek” şu değerlendirmeyi yaptı: “Piyanolar her hafta akort yaptırılması kabul edilemez. DOB diğer il müdürlükleri piyano akordu ihtiyacı olduğunda akort yaptırılmaktadır. İstanbul il müdürlüğü bünyesinde bulunan 20 adet piyano için akort ihtiyacı hasıl olduğunda yaptırılmalıdır. Her hafta akort yaptırılarak Kamu Kaynakları etkin ve verimli kullanılmamıştır. Tüm piyanolara akort ihtiyacı var ise diğer illerdeki piyano akortçusunun görevlendirilerek yapılmasının daha uygun olduğu şeklinde değerlendirilmektedir.”

Son güncelleme: 15:06 - 09.11.2018