Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Devlet Tiyatroları’nda değişim! Nejat Birecik görevden alındı
Devlet Tiyatroları’nda değişim! Nejat Birecik görevden alındı
Devlet Tiyatroları'nın Genel Müdürlü Nejat Birecik'in görevine son verildiği ve Birecik'in yerine Devlet Tiyatroları'nın eski genel müdürü Mustafa Kurt'un getirileceği öne sürüldü.
Kültür Sanat 3 Ocak 2018 - 16:57

Devlet Tiyatroları Genel Müdürü Nejat Birecik’in Kültür Bakanlığı’nca görevine son verildiği öğrenildi. Edebi Kurulu’nda görev yapan yazar İskender Pala’nın, Birecik’in görevden alınması konusunda baskı yaptığı iddia edildi.

Kültür ve Turizm Bakanlığı yetkilileri, Sozcu.com.tr‘ye böyle bir tartışmanın olmadığını, kararın ‘idari tasarruf’ olduğunu aktardı.

mustafakurt

Birecik’in yerine Devlet Tiyatroları’nın eski genel müdürü Mustafa Kurt’un getirileceği öne sürüldü.

Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü görevini 2 yılı aşkın süredir vekâleten yürüten A. Necat Birecik, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Binali Yıldırım ve dönemin Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı'nın üçlü kararnamesiyle Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü görevine asaleten atanmış, atama kararı 12 Ocak 2017’de Resmi Gazete’de yayınlanmıştı.

Değişimle birlikte Birecik, koltuğunda bir yıl bile asaleten oturamamış oldu.

Öte yandan, Hürriyet’in haberine göre ise Selman Ada’nın görevden alınmasının ardından boşalan Devlet Opera ve Bale Genel Müdürlüğü'ne eski bakanlardan İsmet Sezgin'in yeğeni tenor Murat Karahan getirildi.

Son güncelleme: 19:02 - 03.01.2018