Devlet Tiyatroları’nda kadro krizi sürüyor! ‘İntihara kalkışanlar oluyor’

Devlet Tiyatroları’nda 7 yıldır kadro sınavı açılmadığı için günlük sigorta ve yevmiye ile sahne alan oyuncular tepkili. Kadro güvencesi olmadan tiyatroseverlerin karşısına çıkan sanatçılar, haklarının verilmesini istiyor. Oyuncular yıllardır güvencesiz çalıştığı için depresyona giren arkadaşlarının olduğunu belirterek, birçoğunun intihara kalkıştığını anlatıyor.

Devlet Tiyatroları’nda kadro krizi sürüyor! ‘İntihara kalkışanlar oluyor’

Devlet Tiyatrosu'nda yıllardır kadro sınavı açılmadığından dolayı sözleşmeli olarak çalışan sanatçılar, günlük yevmiye ve sigorta ile tiyatro sahnesine adım atıyor. Aynı gün içerisinde 2 oyunda da oynasalar tek ‘yevmiye’ alan sanatçılar artık kadro haklarını elde etmek istiyorlar.

guler-turhanCumhuriyet’in haberine göre, İstanbul Devlet Tiyatrosu'nun sözleşmeli oyuncularından Güler Turhan, birçok insanın bu durumdan dolayı depresyona girdiğini ve intihara kalkıştığını anlattı. Bir oyuncunun ayda 4 gün çalışmışsa sadece çalıştığı günlerde sigortalı olduğunu anlatan Turhan, “Bu şartlar altında emekli olmak gibi bir durum da söz konusu değil. Ayda ne kadar oyun olabileceği belli değil, 1 de 2 de 18 de olabilir. Güvencesizsiniz. Mevsimlik işçi statüsündeyiz, sezon kapandığı takdirde siz işsizsiniz… Aile geçindiren insanlar var, onlar da o dönemlerde başka sektörlere gidiyor. Ama orada da sıkıntı yaşıyorlar. Çünkü işveren daimi personel istiyor” dedi.

7 YIL ÇALIŞTI TAZMİNAT ALAMADI

7 yıldır sözleşmeli olarak çalışan Ömer İvedi ise geçen sene ‘Nehrin Solgun Yüzü’ oyunuyla sezonu kapattıktan sonra yazın müdürlükten bir telefon geldiğini ve disiplinsizlik gerekçesiyle oyundan atıldıklarını ifade ederek, şöyle dedi: “Sezon kapanırken nasıl bir disiplinsizlik yaptığıma dair sorularıma da yanıt alamadım. Daha önce de başka arkadaşlarımın başına da gelmişti. Sözleşmeli olduğum için de çıkarıldığımda almam gereken tazminatı alamadım. Devlet Tiyatroları'nı sözleşmeli oyuncular götürüyor.”

mehmet-ali-kaptanlar-biyografisi-301‘YALAKALIK YAPANLARI OYUNLARDA DEĞERLENDİRİYORLAR’

Deneyimli sanatçı Mehmet Ali Kaptanlar ise “Bu uygulamaya karşıyım” açıklamasını yaparak, “Bir sürü genç ilerleyemiyor. Dolayısıyla tiyatro yerinde duruyor. Kan değişimi olmuyor. Genç sanatçı kalmadı elimizde, jön rolü oynayacak erkek yok, genç kadın yok. Devlet Tiyatroları'nın ve tiyatronun içi boşaltılmaya çalışılıyor. Ödeneklere baktığımızda at izi it izine karışmış durumda, daha dünün tiyatrosu, hükümetin hoşuna gidecek oyunlar yapıp ödenekten fazlasıyla yararlanırken, burada emek veren, kaliteli işler yapan tiyatrolar ödenek alamıyor. Sözleşmeli oyuncu olarak da herkesi almıyorlar oyunlara. Onlara yaranan, yalakalık eden, niteliği de diğerlerinden daha düşük insanları havuz yaptılar, kendilerine yakın olan insanları oyunlarda değerlendiriyorlar. Bu üç kuruş verdikleri parayı da kendi adamlarına veriyorlar” dedi.

Kadıköy Tiyatrolar Platformu 'çalıştay'da buluştu İlginizi Çekebilir Kadıköy Tiyatrolar Platformu 'çalıştay'da buluştu
‘DEVLET TİYATROSU ÇÖKERTİLİYOR’

Bir diğer duayen tiyatrocu Nesrin Kazankaya, 30 yıldır bu utanç verici sorunlarla yüzleştiklerini anlatarak, “Sanatçılara sözleşmeli veya kadrolu olarak ayrı ayrı bakamayız. Sosyal güvenceden yoksunlar, ayrımcılık yaparak toplumun kültürel seviyesini yükseltmeyi düşünmek çok saçma. Devlet tiyatrosunu gözden çıkaran bir niyet seziyoruz. Sanatçı ayrımı yapılarak Devlet Tiyatroları içten çökertilmek isteniyor. Sözleşmeli oyunculara 2. sınıf insan gibi davranılıyor. Bu kültürel çürümenin yansıması. Devlet Tiyatrosu, hem devlet kurumu olarak çökertiliyor, hem de içsel olarak düşünsel olarak çökertiliyor. Herkesin buna direnmesi gerekir” açıklamasını yaptı.

Haldun Dormen: Devlet tiyatroları kapanırsa nerede medenileşeceğiz? İlginizi Çekebilir Haldun Dormen: Devlet tiyatroları kapanırsa nerede medenileşeceğiz?