Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
15 yıldır sahneye çıkmayıp maaş alan oyuncular nerede?
15 yıldır sahneye çıkmayıp maaş alan oyuncular nerede?
Cengiz Semercioğlu'na konuşan Zafer Kayaokay, Devlet Tiyatrosu oyuncularını eleştirdi
Kültür Sanat 4 Nisan 2016 - 11:07

Devlet Tiyatrosu bünyesinde çalışan oyunculardan bir kısmının primlerinin kesildiğine dair çıkan tartışmada sular durulmuyor…

Devlet Tiyatrosu oyuncusu Tarık Ünlüoğlu’nun, Genel Müdürlüğü görevini vekaleten yürüten Nejat Birecik’i suçlaması üzerine çıkan tartışmaya İstanbul Devlet Tiyatrosu Genel Müdürü Zafer Kayaokay’da dahil oldu. Kayaokay, medyada çıkan haberlerin asılsız olduğunu belirterek çok tartışılacak açıklamalarda bulundu.

“ÇALIŞMAYANA TEŞVİK VEREREK ÇALIŞANI CEZALANDIRIYORUZ”

Kayaokay, oyuncuların 6 aylık başarısına istinaden yılda iki kez uygulanan teşvik priminin, kişi ayırt etmeksizin bütün oyunculara verildiğini, medyada çıkan haberlerin aksine oyuncuların suçlu olduğunu iddia etti. Aylarca ve yıllarca oyunlarda rol almayan oyunculara bile maaş verildiğini açıklayan Kayaokay, “Uzun zaman ulaşamadığımız oyuncularımız teşvik primleri kesildiğinde ortaya çıkıyorlar” dedi. Cengiz Semercioğlu’nun sorularını yanıtlayan Kayaokay, uzun süre herhangi bir oyunda rol almadığı halde kamuoyunda algı yönetimi yapan oyuncularla ilgili şu ifadelere yer verdi:

“Sayıları çok değil, 50- 60 kişidir… Ama yaygarayı koparanlar da hep bu isimler zaten. Onlara teşvik primi vererek kurumda rol alan, sahneye çıkan, ter döken oyuncuya haksızlık ediyoruz. Adam Devlet Tiyatrosu kadrosunda ama dizide, reklamda oynuyor. Hatta gidip özel tiyatroda sahneye çıkıyor, DT oyununda oynamıyor. Sonra teşvik primi kesildiğinde ortalığı yıkıyorlar. Biz de çalışmayana teşvik vererek çalışanı cezalandırıyoruz. Artık öyle olmayacak…”

“15 YILDIR SAHNEYE ÇIKMAYAN OYUNCU VAR”

Türkiye genelinde Devlet Tiyatroları kadrosunun 500-600 çalışanından bir kısmının neredeyse 15 yıldır sahneye çıkmadığını belirten Kayaokay, bundan sonraki süreçte böyle tavırlara izin verilmeyeceğini belirtti.

Son güncelleme: 11:24 - 04.04.2016