Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Devlet Tiyatroları’ndan 11 yeni sahne
Devlet Tiyatroları’ndan 11 yeni sahne
Devlet Tiyatrosu bu sezon 11 sahneyi daha tiyatroseverlerin hizmetine sundu. Kurum, bu yıl açtığı sahnelerle 2002’de 28 olan sahne sayısını 64’e yükseltti
Kültür Sanat 11 Nisan 2016 - 09:43

60 yılı aşkın süredir yerleşik sahneleriyle, turnelerle, ulusal ve uluslararası 8 festivaliyle tiyatroyu seyirciyle buluşturan DT, 2014-2015 tiyatro sezonunda 28'i çocuk Oyunu olmak üzere 66'sı yeni, 85 yerli ve 66 yabancı 151 oyun sahneleyerek 5 bin 368 temsille 1,7 milyon seyirciye ulaştı. 2015-2016 sanat sezonunda, nisana kadar 133 tiyatro eserini seyircinin beğenisine sunan DT, daha fazla izleyiciye ulaşabilmek için ülke genelinde sahne sayısını artırma çalışmalarına devam ediyor. Bu kapsamda DT, bu sezon açtığı sahnelerle 2002'de 28 olan sahne sayısını 64'e çıkardı.

Bu sezon, Ankara'da 198 koltuklu Ziraat Sahnesi, İstanbul'da 602 kapasiteli Caddebostan Kültür Merkezi Sahnesi, 397 koltuklu Kozyatağı Kültür Merkezi Sahnesi, 400 koltuklu BeylikdüzüKültür Merkezi Sahnesi, 500 koltuklu Bahçelievler Nurettin Topçu Kültür Merkezi Sahnesi, 721 koltuk kapasiteli İstanbul Kültür Üniversitesi Akıngüç Sahnesi, İzmir'de 187 kişilik Urla Atatürk Kültür Merkezi Sahnesi, 480 kişilik Güzelbahçe Kültür Merkezi Sahnesi, Gaziantep'te 474 kişilikGaziantep Üniversitesi Atatürk Kültür Merkezi Sahnesi, Sakarya'da 460 koltuklu Ahmet Faik Abasıyanık Kültür Merkezi Sahnesi ve Kayseri'de 530 koltuklu Kayseri Kültür Merkezi Sahnesi açıldı. DT, Ankara, İstanbul, İzmir, Gaziantep, Kayseri ve Sakarya'da bu sezon açılan yeni sahnelerle, perdelerini sürekli açtığı il sayısını da 25'e çıkardı.

KARŞIYAKA MODERN TİYATRO BİNASINA KAVUŞACAK

Bu çerçevede 2016'da çalışmalarına hız veren DT, ilk olarak İzmir'in gözde sanat merkezlerinden Karşıyaka tiyatro binasını modern bir tiyatro mekanı olarak yeniden inşa ediyor. Akustiğinden ses ve ışık düzenine, sahne tekniğinden fuayesi ve idari yapısına kadar baştan aşağı yepyeni bir görünüme kavuşturulacak yeni sahne, İzmir için de bir ilk olacak. Sahnenin inşasının iki yıl içerisinde tamamlanması bekleniyor. Van'da 2011'de yaşanan depremlerde hasar alarak perdelerini kapatan Van Devlet Tiyatrosu binasında güçlendirme çalışmaları da tamamlandı. Depremde zarar gören Van Devlet Tiyatrosu, binanın iç tadilatı da tamamlandıktan sonra Bakanlığa teslim edilecek ve ekimde tiyatro severlere “merhaba” diyecek.

ANKARA DEVLET TİYATROSU YENİ SAHNE AÇTI

Genel Müdürlüğe bağlı yerleşik tiyatro müdürlükleri içerisinde en fazla sahne sayısını sahip olan Ankara Devlet Tiyatrosu da yeni bir sahne daha açmanın gururunu yaşıyor. Ankara Devlet Tiyatrosu, 2015-2016 sezonunda başkentin nostaljik mekanlarından biri olanZiraat Bankası'nın sinema salonunu, tiyatro salonuna dönüştürdü. Yeni sahne, “Ziraat Sahnesi” adıyla ekimden itibaren başkentlileri yeni oyunlarla buluştaracak. Ankara Devlet Tiyatrosu Müdürlüğüne bağlı İrfan Şahinbaş Sahnesi'ndeki yenileme çalışmaları da tamamlandı. DT'nin oyunlarını izlemek için şehir merkezine gitmek zorunda kalan Urlalı sanat severler de artık tiyatronun keyfini Urla'daki Atatürk Kültür Merkezi'nde yaşayacak. Urla Belediyesi ve Devlet Tiyatroları arasında imzalanan protokolle Urla Atatürk Kültür Merkezi, İzmir Devlet Tiyatrosu'na tahsis edildi. Protokol kapsamında ayrıca geniş kadrolu oyunlar için 750 kişi kapasiteli Urla Hakan Çeken Kültür Merkezi de verildi. Gaziantep Onat Kutlar Sahnesi'nin büyükşehir belediyesince tadilata alınmasından sonra oyunlarını sezon boyunca sergileyemeyecek olan DT, Gaziantep Üniversitesiyle sözleşme imzalayarak oyunlarını burada sergileme imkanına kavuştu. Buradaki, sahne kasımdan itibaren sanat severlere hizmet vermeye başladı. Erzurum Devlet Tiyatrosu Sahnesi'nin bulunduğu binada 1 Nisan'da çıkan yangın sonucu sahne kullanılamaz hale geldi. DT, Erzurumlu sanat severlerin kültürel faliyetlerden kesintisiz biçimde faydalanabilmeleri için oyunların sezon sonuna kadar uygun görülen bir salonda sahnelenmesine karar verdi. Yangında zarar gören sahne en kısa sürede Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğünce yeniden eski haline kavuşturularak, Erzurumlu sanatseverlerin hizmetine sunulacak.