Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Kayaokay: Devlet Tiyatrosu’na çomak sokmak istiyorlar
Kayaokay: Devlet Tiyatrosu’na çomak sokmak istiyorlar
UNESCO Hırvatistan ITI Başkanı Zeljka Turčinović tarafından yayınlanan bildiriye Devlet Tiyatrosu'ndan tepki
Gamze KAYA
Kültür Sanat 31 Mayıs 2016 - 14:43

Akşam saatlerinde sosyal medyadan paylaşılmaya başlanan bir belge büyük dikkat çekti. UNESCO Hırvatistan ITI Başkanı tarafından gönderildiği söylenen bu belgede çok ilginç ve bir o kadar da ürkütücü iddialar dillendiriliyor.

4

Bildiriye göre; Hırvatistan’da düzenlenen Hırvat Tiyatro Festivali’ne Devlet Tiyatroları adına davet edilen Necat Birecik ve Zafer Kayaokay’ın, festival kapsamındaki etkinliklere dil bilmediği gerekçesiyle katılmadığı ve etkinlik süresince tur gezisi yaptıkları öne sürüldü. Sosyal medyada hızla paylaşılan, Zelijka Turcinoviç’in Devlet Tiyatroları Genel Müdür Vekili Nejat Birecik ile İstanbul Devlet Tiyatrosu Müdürü Vekili Zafer Kayaokay’ı şikayet ettiği bildiri Devlet Tiyatrosu tarafından tepkiyle karşılandı. Zafer Kayaokay, yazılan bildiri üzerine yanıt verdi:

“ALGI OPERASYONU VE PROVOKASYONDUR”

1
“Bu metin bir algı operasyonudur. Bahsi geçen etkinlik, Hırvatların Nisan 2015’te düzenlediği bir tanıtım organizasyonudur. Davete icabet etmiş, orada gereken ilgiyi görmediğimiz halde oyunlarına ve etkinliklerine katılmışızdır. Söylemlerin tümü yalandır. Anna Karenina adlı oyuna katıldığımız görseller ülkemizdeki haber ajanslarında mevcuttur. Bu organizasyonu tertip eden yetkililerle üç kez görüşme yapmak istediğimiz halde üçünde de ötelendik. Oraya Türkiye’den misafir giden bizleri karşılayacak bir temsil göremedik. Kırıldığımız halde katıldığımız bu etkinliğin üzerinden 13 ay geçmiş olmasına rağmen bu kadar saf bir Türkçe ile, içimizden biri tarafından yazılşmışçasına kurgulanmış bu metin ancak bir algı operasyonu ve provokasyon olduğunu açıkça ortaya koyuyor. Tabiri caizse, Devlet Tiyatrosu’nun içine nasıl çomak sokarız diye düşünülmüş ve yazılmış bir yazıdır”

İşte sosyal medyada dolanan bülten:

2
Son güncelleme: 15:05 - 31.05.2016