Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
‘Devletin Malı’ okurlarla buluştu
‘Devletin Malı’ okurlarla buluştu
Oktay Volkan Alkaya'nın kaleme aldığı Devletin Malı, okurlarla buluştu. Kitap, "Peki ya saklanan şey bir yalansa?" sorusunun peşine düşüyor.
Kültür Sanat 7 Ocak 2019 - 13:28

Oktay Volkan Alkaya’nın kaleme aldığı Devletin Malı eseri, A7 kitap etiketiyle raflardaki yerini aldı. Devletin Malı; 1930'larda yapıldığı rivayet edilen afyon ticaretinden, günümüzdeki uyuşturucu baronlarına uzanan 90 yıllık bir hikayeyi anlatıyor ve “Söylenen yalanların, saklanan sırlardan daha masum olduğu bir bulmacanın başlangıcına hazır mısınız?” sorusu etrafında şekilleniyor.

Kitabın tanıtımı şöyle:

“İstanbul Boğazı'ndan yılda ortalama 45 bin gemi geçiyor. Kimisi gıda, kimisi giysi, kimisi hammadde, kimisi insan, kimisi ise büyük sırlar taşıyor. 1930 yılında bu boğazdan bir gemi yola çıktı ve taşıdığı sırlarla New York limanında yakalandı…
Yalanlar sırlardan daha cesurdur, çünkü hiçbir yalan saklanmaz. Çünkü aksi ispat edilmedikçe yalan, gerçeğin ta kendisidir. Peki ya bizden saklanan şey bir yalansa? 1930 yılında genç istihbaratçı Kemal Demircizade ve Kurtuluş Savaşı gazisi Talat Refik Paşa, çok gizli bir görevle İstanbul'dan New York'a gönderilirler. Vazifeleri, New York limanında el koyulan geminin taşıdığı yükün akıbetini öğrenmek ve Türkiye'ye geri getirmektir. Ancak içine çekildikleri tuzak, onları dönemin azılı gangster çeteleriyle gırtlak gırtlağa bir savaşa sürükler. İkinci Dünya Savaşı sonrasına kadar yaşanan olaylar zincirinde başlarına gelmedik kalmayan ikili için asıl kıyamet, onlara verilen vazifenin ardında yatan gerçekleri öğrendikleri zaman kopacaktır…

Günümüzde ise tuttuğunu koparan bir gazeteci olan Serap Birkan, babasının intiharını araştırmaktadır. Henüz o doğmadan önce şüpheli bir şekilde kendi canına kıyan babasının ardında bıraktığı bir dosya, Serap'ı 1930 yılında İstanbul'dan yola çıkıp New York'ta el koyulan gizemli bir gemiyi araştırmaya iter. Bu sırada yolunun kesiştiği Narkotik Şube amirlerinden Kaya Refik, ona babasını intihara götüren olayları çözmesinde yardımcı olacaktır. Fakat ikisi de, bütün ülkenin üstüne çökmek üzere olan bir korku imparatorluğunun karanlık sırlarına sürüklendiklerinin farkında değillerdir.

Gerçekler, aksi ispatlanamamış yalanlardır…”

devletin-mali

Yazar: Oktay Volkan Alkaya / Sayfa: 272 / Yayınevi: A7 Kitap

Son güncelleme: 15:39 - 07.01.2019