Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Diller ölüyor
Diller ölüyor
UNESCO'nun tahminlerine göre dünyada konuşulan 6 bin dilin yarısı yok olma tehlikesiyle karşı karşıya. Özellikle yerli dillerin durumu diğerlerinden daha tehlikede.
Kültür Sanat 21 Şubat 2018 - 17:06

DW Türkçe’nin haberine göre, Birleşmiş Milletler, 21 Şubat Uluslararası Anadil Günü vesilesiyle dil çeşitliliğinin önemini dair çalışmalar yapıyor. UNESCO’nun tahminlerine göre, dünya çapında 6 bin dil konuşuluyor. Bunların 2 bin 500’ünün tehlike altında olduğu varsayılıyor.

Fransız Ulusal Bilimsel Araştırmalar Merkezi’nde görev yapan ve Alman Tehdit Altındaki Diller Derneği üyesi olan Katharina Haude, ebeveynlerin çocuklarıyla anadillerini konuşmadığını söylüyor.

Nimwegen’de bulunan Max Planck Enstitüsü bünyesindeki Tehlike Altında Bulunan Diller Arşivi’nin yöneticisi Paul Trilsbeek ise dillerin yok olmasının en önemli faktörünün küreselleşme olduğunu söylüyor: “İnsanlar yaygın dilleri konuştukları takdirde hayatta daha iyi şansları olacağını düşünüyorlar.

Katharina Haude özellikle sözlü yerli dillerinin tehdit altında bulunduğunun altını çizerek, “50’li yıllarda Bolivya’da yalnızca İspanyolca eğitim veren okullar inşa edildi” dedi.

UNESCO’ya göre, son 70 yılda dünya çapında 200’den fazla dil öldü.