Disney, Pixar filmlerindeki eşcinsel içeriği kaldırmakla suçlanıyor

Pixar çalışanları Disney'in filmler yayınlanmadan önce eşcinsel içerikli anları kestiğini iddia etti. 

Disney, Pixar filmlerindeki eşcinsel içeriği kaldırmakla suçlanıyor

Toy Story, The Incredibles ve Inside Out’un gibi filmleri hazırlayan Pixar’daki çalışanlar yayınladıkları açık mektupta, Disney yöneticilerinin filmlerin vizyona girmeden önce eşcinsel sevgi anlarını yasakladığını iddia etti.

Pixar’ın LGBTQIA+ çalışanları ve destekleyicileri tarafından imzalanan mektupta şu satırlara yer veriliyor: “Neredeyse açık eşcinsel sevgisinin her anı Disney’in emriyle kesiliyor… LGBTQIA+ içeriği yaratmak dünyadaki ayrımcılığı düzeltmenin cevabı olsa bile, onu yaratmamız artık yasaklandı.”

DESTEKLEYİCİ DURUŞUNU TERK EDİYOR, GERİ ADIM ATIYOR

Mektup, Florida eyalet meclisinden geçen tartışmalı yasa tasarısı “Eşcinsel Söyleme”den sonra geldi. Yeni yasaya göre; resmi olarak öğrencilerle cinsel yönelim ve cinsiyet kimliği konusunda konuşmak yasaklanıyor. Tasarı şu anda eyalet valisi Ron DeSantis’in imzasını bekliyor.

Mektup, Disney’in yasaya karşı kamuoyuna açıklama yapmamasının ardından ve Disney CEO’su Bob Chapek’in LGBTQ topluluğunu desteklediklerini belirtmesinden sonra geldi. Çalışanlar Chapek’in desteğinin de samimi olmadığını belirtiyor. Robert Iger’in istifasının ardından 2020’de Disney’in CEO’su olan Chapek’in, Iger döneminde gelişen destekleyici anlayıştan geri adım atılmasının istenildiğini düşünüyor.

Animasyon ödüllerinde Disney ve Netflix etkisi İlginizi Çekebilir Animasyon ödüllerinde Disney ve Netflix etkisi Disney'den Marvel filmlerine erteleme kararı İlginizi Çekebilir Disney'den Marvel filmlerine erteleme kararı Amerika'daki sınıfsal karışıklık edebiyata da yansıdı: Damızlık Kızın Öyküsü yasaklılar listesinde İlginizi Çekebilir Amerika'daki sınıfsal karışıklık edebiyata da yansıdı: Damızlık Kızın Öyküsü yasaklılar listesinde
Loading...