‘Dizi ihracatında dünya ikincisiyiz’

Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, bu yıl tiyatrolarda bir milyon 750 bin seyirciye, sinema salonlarında ise 53 milyon 600 bin izleyiciye ulaşıldığını söyledi. Kurtulmuş, dizi ihracatının da Türkiye'nin ABD'den sonra dünyada 2'nci sırada olduğunu açıkladı. 

‘Dizi ihracatında dünya ikincisiyiz’

Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda, bakanlığının 2018 yılı bütçesine ilişkin sunum yaptı. Bakanlığın 2018 yılı bütçesinin 3 milyar 997 milyona çıktığını açıklayan Kurtulmuş, toplam bütçedeki payın düştüğünü söyledi.

ntv.com.tr’nin aktardığına göre, 216 özel tiyatroya geçen sezonda 5 milyon lira destek sağlandığını anlatan Kurtulmuş, “Devlet Tiyatrolarımız 68 sahnede milletimizle buluşuyor. Şimdiye kadar 77’si çeviri olmak üzere 150 oyun sahnelendi. Şimdiye kadar tiyatro sezonunda 5 bin 941 temsil, yaklaşık bir milyon 750 bin seyirci ile buluşmuş ki bu fevkalade önemli bir rakam” açıklamasını yaptı.

Bu yıl içerisinde 121 yerli filmin seyirciyle buluştuğuna vurgu yapan Kurtulmuş, toplam seyirci sayısının 53 milyon 600 bin kişi olduğunu ifade etti: “Geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 20’lik bir artış göstermiş izleyici sayısı. Böylece tüm zamanların izleyici sayısı bakımından rekor kırılmış. Yine çok önemsediğimiz bir husus, Türkiye ABD’den sonra dizi ihracatında dünyada 2’nci sırada. Yüzde 48’lik yerli film izlenme oranıyla da Avrupa’da birinci olan bir ülkeyiz.”

21. İstanbul Tiyatro Festivali'nde büyük gün! İlginizi Çekebilir 21. İstanbul Tiyatro Festivali'nde büyük gün!