Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Doktorlar bize teşekkür ediyor, bu oyunla psikoterapiye gidenlerin sayısı arttı
Doktorlar bize teşekkür ediyor, bu oyunla psikoterapiye gidenlerin sayısı arttı
‘Asi Kuş’, ‘Ödünç Yaşamlar’ ve ‘Ben Eskiden Küçüktüm’ün ardından bu kez de ‘Tamamla Bizi Ey Aşk’ adlı oyunda tiyatroseverlerle buluşan Ali Poyrazoğlu, sanat hayatında farklı bir heyecan yaşıyor. ‘Tamamla Bizi Ey Aşk’ ile ‘Bir Sen Kaldın Yalnızlık Gelince’ kitaplarından yola çıkarak yazıp yönettiği oyunda başrolü Şebnem Özinal ve Melih Ekener’le paylaşan sanatçıyla kulisinde sohbet ettik.
Yüksel ŞENGÜL
Kültür Sanat 15 Nisan 2018 - 02:25

– Sorunlu evliliklerle tökezleyen gönül ilişkilerine derman olan bir oyunla perde açmak nereden geldi aklınıza?

Evlilik terapisiyle ilgili bir yığın öykü dinlemeye başlamıştım doktor arkadaşlarımdan. Bir gün arkadaşlarımdan biri, “En büyük parayı eskiden kadın doğumcular, şimdi ise evlilik terapisi yapanlar kazanıyor” dedi. Bunun çok moda olduğunu sonradan anladım. Bizim kapıcının bile evlilik terapisine gittiğini öğrenince de konuyu araştırmaya başladım. Grup olarak yapılan bir aile terapisi bu. Dünyada bu işi ilk yapmaya başlayan Trabzonlu bir Musevi, Jacob Levy Moreno. Hem Laz hem Musevi, zekanın parlaklığına bak. (Gülüyor) Psiko-drama kürsüsünü kuran adam. Oyunu onun yöntemine göre kurguladım.

fjur9546

– Siz de oyunda bir nevi terapi yapıyorsunuz…

Oyun, içine seyircileri de alan büyük bir grup terapisi yapıyor. 22 yıllık evliliklerini noktalama aşamasında olan bir çiftin, evlilik terapisine gitmesiyle yaşananları anlatıyoruz. Maçoluktan taviz vermeyen Mahmut rolünü ben, yuvayı yapan dişi kuş olarak eşi Papatya'yı Şebnem Özinal, psikoterapisti ise Melih Ekener oynuyor.

Kusuru olan düzendir

– Oyunun adı doğrultusunda aşkı tamamlıyor musunuz?

“Önce sen tamam ol ki, aşk bizi tamamlasın” diyoruz. Aşk da yaşasın, çok yaşasın, çok güzel yaşasın. Bunun böyle olmasını isteyenler mutlaka oyunumuzu izleyip payına düşeni almalı. Kadın erkeğin, erkek kadının yerine koyuyor kendini. Doktorlar gelip bize teşekkür ediyorlar. Çünkü biz psikoterapinin korkulacak bir şey olmadığını gösteriyoruz insanlara. Bu oyunla birlikte Türkiye'de psikoterapiye gidenlerin sayısı arttı.

resimid_1424741

– Oyun tiyatroya da iyi geldi mi?

Evet. Geçenlerde seyirciye fırça atmış ve “Altın gününüz, kabul gününüz, çamaşır gününüz, temizlik gününüz, dizi gününüz, maç gününüz, kısacası her konuda gününüz var. Ama tiyatro gününüz yok. Olur mu böyle şey! Artık tiyatro gününüz de olsun” demiştim. Ancak bizim oyun tiyatroları da canlandırdı. İnsanlar tiyatroya gitmenin hazzını yeniden yaşamaya başladı.

– Oyunda maço Mahmut rolündesiniz. Ülkemizde maço sayısı azalsa kadına şiddet vakaları da azalır mı?

Azalır… Oyunumuz da tamamen kadınların yanında olan bir oyun. Eğer maçoların sayısı azalırsa, bu ülkede kadına şiddet kesinlikle son bulur. Uzun yıllar önce Aziz Nesin'in ‘Hakkımı Ver Hakkı' adlı oyununu oynamıştım. Aziz Ağabey hak konusunda bana şunları söylemişti: “Bir ülkede kadın haklarından söz ediliyorsa, o ülkede erkeklerin de haklarını alamadığının işaretidir bu. Haklar dağılımında bir eşitsizlik var demektir. Sen de buradan yola çıkarak oyunlarını oyna.” Çok doğru bir tespittir bu. Kusuru, yamuğu olan düzendir. Önce yamuk düzen düzeltilirse sorun da ortadan kalkacaktır ve kadın-erkek ilişkileri mucize gibi düzelecektir.

resimid_1424742

Doğru yol aşk…

– Seyirciye verdiğiniz mesaj ne?

Seyirciye, “Doğru yol aşk, yoldan çıkmayın” mesajını veriyoruz. Papatya ile Mahmut sahnede terapistle konuşmaya başlayınca, oyuna seyirciyi de dahil ediyoruz. Böylece tüm salon terapinin içine giriyor. Evlilikleri, cinsel hayatları ve her şeyi konuşuyoruz.

– Kahkahası da bol oyunun…

Oyun boyunca kahkahalar havada uçuşuyor. Neşe de veriyoruz. Ben sahneden salona iniyorum ve oyunu seyirciyle beraber oynuyorum. Oyunun kadrosu ve konusu her seferinde değişiyor çünkü yazılı bir metin yok ve her şey doğaçlama. Spontan bir tiyatro bu. Mesela bu akşam oyunu 603 kişi oynayacağız. Üç kişi biz, 600 kişi de seyirci. (Gülüyor). Dünya tiyatrosunda bir ilktir bu. Oyun şu anda Yunancaya, Macarcaya, Fransızcaya, Almancaya, İngilizceye çevriliyor. Bir aksilik olmazsa oyunu Fransızca olarak Paris'te de oynayacağım.

resimid_1440479

Karar mutlaka temyizden geri gelecek

– Zuhal Olcay'ın hakkında açılan dava hakkında ne söylemek istersiniz?

Zuhal çok aklı başında bir sanatçıdır. Ağzından çıkanı kulağı duyan bir sanatçıdır. Onun böyle bir kabalık yapacağına inanmıyorum. Karar, mutlaka temyizden geri gelecektir.

Kilolarımdan yüzerek kurtulmayı planlıyorum

– Sizi biraz kilolu gördüm…

En son bacağım kırılmıştı. O durağanlıkla biraz kilo aldım. Yazları bol bol yüzüyorum ve bu yaz fazla kilolarımdan yüzerek kurtulmayı planlıyorum.

Son güncelleme: 08:20 - 15.04.2018