Dünya sanat haritası çıktı… Türkiye şaşırtmadı!

Son zamanlarda haritaların üzerine bir şeyler yazıldığını veya o ülkelere özgü maddelerin koyulduğunu çok görür olduk. Bu kez de Avrupa haritası, ülkelerden çıkmış en ünlü sanat eserleriyle süslendi...

Dünya sanat haritası çıktı… Türkiye şaşırtmadı!

13 Nisan 2017 günü, harita yapımcısı olduğu söylenen Reddit kullanıcılarından birisi Avrupa’nın sanat haritasını sitede paylaştı. Avrupa’da bulunan her ülkenin en ünlü ressamlarından çıkmış bu sanat eserlerinin bulunduğu harita göz kamaştırıyor.

8ui1fg66z7ry

Reddit nedir?

Kullanıcılarının özgürce düşüncelerini subreddit adı verilen başlıklarda paylaştığı bir internet sitesi olan Reddit 2005 yılında hizmete başladı. Türkiye’de Reddit’e en yakın olarak görülebilecek site ekşisözlük gibi sosyal sözlük siteleridir.

Türkiye’den Kaplumbağa Terbiyecisi var

Bu şaheser haritada Türkiye’nin bulunduğu yerin üstünde 1906 yılında Osman Hamdi Bey tarafından yapılmış sanat eseri olan Kaplumbağa Terbiyecisi bulunuyor. Osmanlı Ressamlar Cemiyeti tarafından çıkartılan gazetede Kaplumbağalar ve Adam olarak tanıtılan esere daha sonra yaygın olarak bilinen Kaplumbağa Terbiyecisi adı verildi.

osman_hamdi_bey_-_the_tortoise_trainer_-_google_art_project

Esin kaynağı tam olarak bilinmiyor. Tablonun aydınlanmak ve çağdaşlaşmaktan geri kalmış bir toplumu düzeltmeye çalışan yorgun bir adamı anlatmaya çalıştığı düşünülür. Bu güzide tablonun değerinin 4 – 6 milyon TL olduğu düşünülüyor.

İtalya ve Hollanda şaşırtmadı

 

İnci Küpeli Kız – Johannes Vermeer

 

Birçok ülkenin ünlü eserlerinin sergilendiği bu haritada, İtalya’nın üzerinde Leonardo da Vinci’nin en ünlü eseri Mona Lisa görülüyor. Ressamlarıyla ünlü bir diğer ülke olan Hollanda’da da haritayı yapan kişi tercihini Johannes Vermeer’in ünlü tablosu İnci Küpeli Kız’dan yana kullanmış.

Mona Lisa – Leonardo da Vinci

Ayrıca dünyanın en iyi ressamlarından biri olarak kabul edilen Pablo Picasso’nun Guernica tablosu İspanya haritasını gururla kaplarken, en pahalı tablolar arasında yer alan Edvard Munch’un Çığlık tablosu da ülkesi Norveç’i temsil ediyor.

Guernica – Pablo Picasso

Daha farklı Başka Şeyler içerikleri için aşağıdaki haberlerimize de bakın:

Dünya Türkiye'de en çok neyi aradı? Sonuçlar sizi çok şaşırtacak... İlginizi Çekebilir Dünya Türkiye'de en çok neyi aradı? Sonuçlar sizi çok şaşırtacak...

 

Büyük kavga ABD'ye taşınıyor İlginizi Çekebilir Büyük kavga ABD'ye taşınıyor

 

Türk Hava Yolları Doğumhanesi! İlginizi Çekebilir Türk Hava Yolları Doğumhanesi!