Dünya ünlü antik kent Perge sürgün yeri mi oldu?

Antalya'da dünyaca ünlü ve UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi'ndeki Perge Antik Kenti'nin, Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü'nde istenmeyen personellerin sürgüne gönderildiği yer olduğu iddia edildi.

Dünya ünlü antik kent Perge sürgün yeri mi oldu?

Antalya’nın 18 kilometre doğusunda Aksu İlçesi sınırlarında, bir zamanlar Pamfilya bölgesine başkentlik yapan ve Tunç Çağı döneminde kurulduğu düşünülen, dünyanın en önemli antik kentlerinden biri Perge’nin sürgün yeri olduğu iddia edildi. Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü’ne bağlı çeşitli birimlerde görev yapan ve üst yönetimin istemediği personelin, Perge’ye gönderildiği ileri sürüldü.

3-4 KİŞİ AYNI ODADA SIKIŞIK OTURUYOR

Kültür Sanat-Sen Antalya Şube Başkanı Seyfi Turan, uzmanlık alanları olmamasına rağmen 5 personelin, çeşitli zamanlarda Perge’de görevlendirildiğini söyledi. 9-10 ay önce de sürgün edilen personelin alanda bulunduğunu anlatan Turan, “Burada raporlaştırma diye yazılı görevlerinden biri ama raporu ilgili birime verdiklerinde alay konusu olmuşlar. İşlerine de karıştırmıyorlar. 3-4 kişi aynı odada, sıkış tepiş oturduklarını söylüyor. Orada rapor yazacaklar, denetleyecekler ama kazı alanına bile girmelerine izin verilmiyor” dedi.

perge3
KAZI ALANI ZARAR GÖREBİLİR

İşin ehli olmayan kişilerin Perge’ye ‘sürgün’e gönderilmesinin sadece personele değil, 1945’ten beri alanda süren kazı alanına da zarar verdiğine değinen Turan, “Hem de bir mobbing uygulanmaktadır. 10 metrekare bile olsa 5 masanın sığdırılabileceği bir yer değil. Masaları, oturabilecekleri sandalyeleri, yemek yeme koşulları yok. Aksu otobüslerine binip gittiklerinde duraktan alana 25 dakikadan fazla yürüme mesafesi, öğle yemek sorunları var, 20- 25 dakika gidip gelecekler. Yazın sıcağında, kışın yağmur çamurda yürüyecekler çok doğru bir şey değil” diye konuştu.

Uşak'ta 200 bin yıllık insan izleri bulundu İlginizi Çekebilir Uşak'ta 200 bin yıllık insan izleri bulundu
Bodrum Kalesi'ndeki dünyaca ünlü müzeyi yok edecek proje İlginizi Çekebilir Bodrum Kalesi'ndeki dünyaca ünlü müzeyi yok edecek proje